ARiMR przyznała spore pieniądze. Inwestycja jest rozłożona na lata

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Inga Domurat PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-05-2018,18:00 Aktualizacja: 27-05-2018,18:07
A A A

Ustka, za sprawą przebudowy wejścia do portu, może stać się dominującym portem nie tylko rybackim, ale i handlowym na środkowym wybrzeżu - powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Na realizację tej inwestycji ARiMR przyznała prawie 189 mln zł.

- Budowa nowego falochronu, budowa ostrogi, nowych miejsc postojowych to ogromne wyzwanie dla tego portu i ogromna szansa. Ustka może stać się jednym z dominujących, myślę, że dominującym portem rybackim, ale i handlowym i rozwojowym na środkowym wybrzeżu - powiedział polityk w Kapitanacie Portu Ustka.

transport, port w Gdańsku, transport zbóż, logistyka, inwestycje, Gdańsk

Wzrasta znaczenie polskich portów morskich

600 mln zł zainwestuje Port w Gdańsku w dwa wielkie projekty, realizowane przy pomocy środków z Unii Europejskiej. Pomogą one przyciągnąć nowych kontrahentów w akwenie Morza Bałtyckiego, który jest najszybciej rozwijającym się...

Umowa o dofinansowanie opiewająca na kwotę 188 mln 897 tys. zł została podpisana w gdyńskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Urzędem Morskim w Słupsku, który będzie realizował przebudowę wejścia do portu w Ustce.

Obecny na konferencji Włodzimierz Kotuniak, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku powiedział, że teraz to dla urzędu czas pracy. - Mamy tę umowę, mamy te pieniądze, ale jeszcze bardziej musimy zwrócić uwagę na to, by to wszystko szybko i dobrze nam wyszło. Mamy nadzieję, że pierwsze umowy zaczniemy już podpisywać za miesiąc. Za pół roku będziemy już ogłaszać przetarg w formule "Zaprojektuj i wybuduj" - powiedział Kotuniak.

Dodał, że powołał zespół, którego szefem jest kpt. Maciej Jeleniewski, zastępca dyrektora ds. Inspekcji Morskiej Urzędu Morskiego w Słupsku, który będzie czuwał nad tym, by inwestycja nie utrudniła funkcjonowania portu.

ryby

Rybołówstwo to dziedzina gospodarki, która musi być ściśle kontrolowana

Rybołówstwo jest tą dziedziną gospodarki, która musi być ściśle kontrolowana, żeby nie doszło do przełowienia i praktycznie samolikwidacji rybołówstwa - powiedział w rozmowie z PAP Janusz Wojciechowski z Europejskiego Trybunału...

Umową o dofinansowanie objęty jest I etap przedsięwzięcia, który zrealizowany zostanie do końca I kwartału 2023 r. i obejmuje: zaprojektowanie i budowę nowego falochronu zachodniego o długości ok. 800 m, nabrzeże przeładunkowe o długości ok. 230 m, ostrogę tłumiącą falowanie o długości ok. 85 m oraz nabrzeże cumownicze długości ok. 250 m łączące nowy falochron Zachodni ze starym.

Znacząco ma się zmienić wielkość oraz przeznaczenie objętej inwestycją infrastruktury. Ta zakłada, że zostaną poprawione warunki cumowania i stacjonowania jednostek rybackich na terenie portu zarówno dla tych, dla których Ustka jest portem macierzystym oraz tych, które zawiną do portu, jako ośrodka morskiego.

W ramach dofinansowania wykonany zostanie także projekt kolejnego etapu przebudowy, który realizowany ma być już w przyszłej perspektywie finansowania. W ramach tej inwestycji planuje się budowę nowego falochronu Wschodniego w miejscu istniejącego wraz z przebudową nabrzeża Pilotowego oraz częściową rozbiórką starego falochronu zachodniego i budową pochłaniacza falowania. Zaprojektowana zostanie obrotnica o średnicy ok. 200 m.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement