Ardanowski: prezydencka Rada ds. Rolnictwa rozpoczyna prace nad propozycją korekty Zielonego Ładu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
23-04-2024,9:50 Aktualizacja: 23-04-2024,11:50
A A A

Przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski poinformował PAP, że Rada rozpoczyna prace nad propozycją korektą Zielonego Ładu, która zostanie przedstawiona nowej Komisji Europejskiej.

Szef Rady powiedział, że we wtorek Rada rozpocznie prace nad propozycjami zmian w Zielonym Ładzie. Zaznaczył, że jest to inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy, który uważa, że Polska do przeprowadzanie reform m.in. w unijnej polityce rolnej powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE, która rozpocznie się w styczniu 2025 r. Ardanowski ocenił też, że przeforsowaniu zmian może sprzyjać nowa KE, która powstanie po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wyraził nadzieję, że korektę Zielonego Ładu poprą nie tylko polskie i unijne organizacje rolnicze, ale także instytucje, których bulwersują forsowane przez Brukselę kwestie dotyczące budownictwa, wytwarzania energii czy transportu. "Teraz rolnicy nieco wygasili protesty w związku z pracami na polach, ale zapowiadają, że wznowią je 10 maja br." - powiedział Ardanowski. Dodał, że tego dnia przewidziany jest m.in. kolejna akcja w Warszawie, przy czym - jak wskazał - zmieniona nieco zostanie jej forma, tak by "była ona mniej dotkliwe społecznie".

ardanowski, zielony ład, ue, unia europejska

Ardanowski o Zielonym Ładzie: ustępstwa KE są minimalne, taktyczne, wymuszone protestami

Ustępstwa Komisji Europejskiej są minimalne, taktyczne, wymuszone protestami rolniczymi i zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w poniedziałek poseł PiS, były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, komentując...

Poinformował również, że Rada czeka na sugestie zmian w Zielonym Ładzie nie tylko od ekspertów i organizacji rolniczych, którzy uczestniczą w posiedzeniach Rady, ale też od przedstawicieli oddolnych protestów rolników z całej Polski. Jego zdaniem, "ostatnie protesty uaktywniły młode pokolenie gospodarzy, dobrze wykształconych, świetnie poruszających się w mediach społecznościowych, którzy zaczynają odgrywać coraz większą rolę w ruchu rolniczym". "Dlatego zależy nam na ich aktywności przy pracach nad propozycjami zamian w Zielonym Ładzie" - dodał.

Pytany, co w jego opinii należało by zmienić, powiedział, że na pewno powinna być bardziej zbilansowana kwestia bezpieczeństwa żywnościowego.

"Nie może być tak, że Bruksela ograniczy produkcję rolną w państwach członkowskich argumentując to ochroną klimatu, a będzie importować żywność z państw, gdzie nie obowiązują normy środowiskowe i stosuje się niedozwolone substancje aktywne" - stwierdził Ardanowski.

Zapytany o harmonogram prac Rady, wskazał, że zbieranie propozycji korekt Zielonego Ładu uruchomione zostaną w tym tygodniu, natomiast w kwietniu i maju br. przewidziane są m.in konferencje i posiedzenia z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. "Następnie propozycje zostaną przekazane rządowi, który przedłoży je KE" - powiedział.

Poleć
Udostępnij