Ardanowski: organizacje chcą obowiązkowych ubezpieczeń upraw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mieczysław Rudy PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2021,11:10 Aktualizacja: 25-10-2021,11:38
A A A

Organizacje rolnicze domagają się obowiązkowych ubezpieczeń gruntów uprawnych, wtedy i składki będą bardzo niskie - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

- Coraz częściej rolnicy mówią o tym, że oczekują podstawowego zabezpieczenia, a więc takiego, które może dotknąć każde gospodarstwo. Dochody rolnicze, poziom cen to wszystko jest bardzo ważne. Ale ubezpieczenie gospodarstw zdaniem rolników jest najważniejsze - podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" były minister rolnictwa.

system ubezpieczeń rolniczych, Polski Ład, Mateusz Morawiecki, klęski żywiołowe, ASf

Wkrótce poznamy nowy system ubezpieczeń rolniczych

Nowy system rekompensujący straty, jakie ponoszą rolnicy w związku m.in. z klęskami żywiołowymi zostanie przedstawiony na początku października - wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. - Obok składek rolniczych, w ogromnym stopniu,...

Gazeta zaznacza, że rokrocznie wielkim problemem rolnictwa w Polsce jest susza. Przypomina, że w latach 2018-2019 gospodarzom przyznana została największa w Europie pomoc suszowa. Na ich konta trafiło łącznie 4,5 mld zł. Niewielu rolników mogło jednak uzyskać odszkodowania z firm ubezpieczeniowych. Przez wadliwy system ubezpieczonych jest jedynie 20 proc. z nich.

W ocenie Ardanowskiego, pod względem reformowania systemu ubezpieczeń ostatni rok został zmarnowany.

- Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że w najbliższych miesiącach mamy się nie spodziewać jakichś konkretnych propozycji zmian. Może pojawią się w 2022 roku. A więc stracimy również kolejny rok. A to wielki błąd, bo rolnicy muszą mieć zagwarantowaną stabilność prowadzenia gospodarstw - podkreśla Ardanowski

Dziennik zwraca uwagę, że według rolników, system, musi zostać zmieniony tak, aby ubezpieczenia stały się powszechne.

- Jak dotąd tej powszechności nie ma. Dlatego same organizacje rolnicze postulują wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia wszystkich gruntów uprawnych w Polsce, tak jak miało to miejsce do lat 90. XX wieku. Wtedy i składki będą bardzo niskie - zauważa były szef resortu rolnictwa.

"Nasz Dziennik" dodaje, że rolnicy wiążą duże nadzieje z zapowiadanymi zmianami w kierownictwie ministerstwa rolnictwa, które pilnie musi przyspieszyć w kwestii naprawy systemu ubezpieczeń.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu