Archidiecezja kupiła 100 hektarów ziemi. Wydała miliony

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-02-2021,8:05 Aktualizacja: 03-02-2021,8:37
A A A

W Wielkopolsce doszło do zaskakującej transakcji. Aż około 100 hektarów ziemi od likwidowanej spółdzielni rolniczej kupiła Archidiecezja Poznańska. Jak zapewnia, nie chodzi o odsprzedaż z zyskiem.

O sprawie poinformowała poznańska "Gazeta Wyborcza", podkreślając, że biuro nieruchomości, które wystawiało na sprzedaż teren w Bolechowie zachwalało w ogłoszeniach, że część działek ma duży potencjał inwestycyjny.

Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, kościół katolicki, kowr

Państwo wciąż przekazuje kościołom grunty

Ponad 200 hektarów w 2019 roku i ponad 1200 hektarów w ostatnich czterech latach otrzymały za darmo kościoły w Polsce z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP). Dokładne dane wyglądają tak: w latach 2016-2019 na rzecz...

"Wśród wystawionych na sprzedaż gruntów są także zabudowania, m.in. warsztaty samochodowe, myjnia, chlewnia, sala na 120 osób, budynek biurowo-magazynowy i place manewrowe" - wskazano w portalu dziennika.

Teren należał do spółdzielni rolniczej, której członkowie zdecydowali o zbyciu gruntów.

- To starsi ludzie, którzy w ostatnich latach żyli z unijnych dopłat. Teraz postanowili sprzedać ziemię i pożyć za zarobione pieniądze. Na każdego z członków spółdzielni przypadnie jakiś milion złotych - powiedział "GW" jeden z informatorów.

Według ustaleń dziennikarzy, ziemię nabyła Archidiecezja Poznańska za 15-16 mln zł. Doszło do tego wbrew przepisom zakazujących osobom i podmiotom spoza rolnictwa zakupu gruntów rolnych. Kościoły i związki wyznaniowe są z nich wyłączone.

- Archidiecezja Poznańska ani nie zamierza starać się o zmianę przeznaczenia wspomnianych gruntów rolnych na inwestycyjne, ani nie planuje odsprzedawać ich z zyskiem - zapewnił gazetę ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik poznańskiej kurii.

Jak stwierdził, chodzi o powierzchnie magazynowe w pobliżu Poznania, które "są niezbędne dla działalności instytucji diecezjalnych w celach religijnych, charytatywnych, oświatowych i kulturalnych".
 

źródło: "Gazeta Wyborcza"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj