ANR czeka na rozporządzenie w sprawie sprzedaży i dzierżawy gruntów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
06-10-2015,9:25 Aktualizacja: 06-10-2015,10:28
A A A

W siedzibie ANR omówiono problemy związane z suszą oraz zmianami procedur i zasad sprzedaży oraz wydzierżawiania gruntów Skarbu Państwa w związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2016 roku znowelizowanej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Leszek Świętochowski, szef agencji powiedział, że w firmie czekają obecnie na rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie wspomnianej ustawy. Później zostaną opracowane nowe procedury dotyczące sprzedaży i dzierżawy gruntów, które będą obowiązywały od  nowego roku.

ustawa o ustroju rolnym, andrzej duda, sprzedaż ziemi

Prezydent podpisał ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego

Określenie maksymalnej powierzchni rodzinnego gospodarstwa rolnego, ograniczenie podziału gospodarstw rolnych i wprowadzenie ich rejestru - to niektóre elementy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, którą podpisał Andrzej...

Kierownictwo ANR podczas spotkania wielokrotnie podkreślało, że wszystkie grunty wolne powracające do Zasobu w pierwszej kolejności będą oferowane rolnikom indywidualnym w drodze przetargów ofertowych na zasadach określonych w nowych przepisach. Stronę społeczną zapewniono, że umowy dzierżawy mają zabezpieczenie ustawowe.

W sprawie wsparcia rolników dotkniętych suszą poinformowało, że wnioski od dzierżawców ciągle spływają i prawdopodobnie dokumenty będą docierać do grudnia. Do 5 października straty zgłosiło kilkuset rolników i obejmują one ok. 20 tysięcy wydzierżawionych gruntów.

Dzierżawcy dotknięci skutkami suszy, spełniający warunki rządowego programu mogą liczyć na: odroczenie płatności czynszu dzierżawnego, rozłożenie czynszu na raty, umorzenie czynszu w całości lub części.

Z kolei nabywcy nieruchomości, którzy korzystają z ratalnego systemu płatności, mogą ubiegać się o odroczenie spłaty. W takich przypadkach agencja może wydłużyć okres spłaty nabycia. Wsparcie w obu przypadkach nie podlega ograniczeniom z tytułu limitu pomocy de minimis.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu