Anielskie ruchańce wciągnięte na listę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-06-2018,11:05 Aktualizacja: 26-06-2018,9:37
A A A

Do 1822 pozycji rozrosła się już prowadzona przez ministerstwo rolnictwa Lista Produktów Tradycyjnych. Jednym z najnowszych "nabytków" są anielskie ruchańce, zgłoszone przez woj. warmińsko mazurskie.

Tamtejszy urząd marszałkowski wyjaśnia, że nazwa tego przysmaku pochodzi od miejscowości Aniołowo ("anielskie") i od ruszania się ciasta w czasie wypieku (czyli "ruchańce").

Lista Produktów Tradycyjnych, przysmaki regionalne, żywność regionalna, żywność tradycyjna, małopolska

Lista produktów tradycyjnych może być niebawem jeszcze dłuższa

Kiełbasa tradycyjnie wyrabiana, miód ze spadzi iglastej z Harbutowic, święconka, grulownik-tworoźnik spiski oraz sołdra-sołdrzyna spiska - to kolejni małopolscy kandydaci na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez resort...

Wykonywanie anielskich ruchańców ma ogromną tradycję bowiem ich receptura wywodzi się ze starych warmińskich zwyczajów. Wypieki były związane z okresem ostatków, dawniej hucznie obchodzonych na terenach Aniołowa.

"Stosunkowo łatwy przepis oraz dostępność składników wzmagała popularność tego produktu. Obecnie są przyrządzane nie tylko na ostatki, ale także na różne święta okolicznościowe" - podaje urząd marszałkowski.

Do przygotowania anielskich ruchańców wykorzystuje się mąkę, drożdże, jajka, mleko oraz tłuszcz do smażenia.

"Najważniejszą kwestią jest dobra konsystencja ciasta, które nie może być ani za rzadkie, ani za gęste. Wśród mieszkańców Aniołowa istnieje silne przekonanie, że anielskie ruchańce wychodzą najsmaczniejsze wtedy, gdy doda się do nich ‘anielskiej duszy’. Ruchańce po wypieku zawsze posypywane są cukrem pudrem. Najlepiej smakują popijane mlekiem i jedzone w dobrym towarzystwie" - brzmi opis produktu.

Na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych znalazły się ostatnio także: wołowina w karmelizowanej cebuli i powidła śliwkowe z węgierek (woj. lubuskie) oraz tort z fasoli Piękny Jaś (woj. podkarpackie).
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement