Analitycy: ceny paliw na stacjach w najbliższych dniach bez większych zmian

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-04-2024,13:45 Aktualizacja: 19-04-2024,13:49
A A A

Ceny paliw na stacjach w najbliższych dniach nie powinny się znacząco zmienić - prognozują analitycy e-petrol.pl. Ich zdaniem, 95-oktanowa benzyna może kosztować 6,59-6,70 zł za litr, diesel - 6,60-6,72 zł/l, a cena za litr autogazu będzie w przedziale 2,81-2,88 zł.

W piątkowym komentarzu analitycy przypomnieli, że w mijającym tygodniu ceny paliw na stacjach spadły. Benzyna bezołowiowa 95 w detalu potaniała o 2 grosze i kosztowała w tym tygodniu średnio 6,62 zł/l. Taką samą obniżkę zanotował autogaz - tankowanie tego paliwa to wydatek rzędu 2,85 zł/l. Zwrócili przy tym uwagę, że tak tanie LPG na stacjach ostatni raz było we wrześniu ubiegłego roku.

popihn, rynek paliw, paliwa, ceny paliw

POPiHN: w 2023 r. zużycie paliw silnikowych w Polsce wzrosło o 7 proc. wobec 2022 r.

W 2023 r. zużycie paliw transportowych w Polsce wzrosło o 7 proc. wobec 2022 r., do ponad 35,9 mln m sześc. - poinformowała w czwartek Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego. O 22 proc. wzrósł import,...

Wskazali również, że niezmiennie od czterech tygodni na poziomie 6,69 zł/l utrzymuje się średnia cena oleju napędowego.

Według analityków e-petrol.pl, napięta sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie może przełożyć się na skokowy wzrost notowań ropy naftowej.

"W kolejnych dniach zapewne zdarzenia w regionie nadal będą mocno oddziaływać na nastroje handlujących - niektórzy analitycy wskazują na niebezpieczeństwo związane z możliwością blokady cieśniny Ormuz, jednak na razie Iran nie wykazuje zamiarów takiego działania" - dodali.

Zwrócili również uwagę na spowolnienie popytu na ropę w Chinach. Ich zdaniem słabość rynku potwierdzają dane o inwestycjach w nieruchomości, sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.

"To ten czynnik powodował, że ropa nie reagowała nader dynamicznie na doniesienia z Izraela i Iranu" - wyjaśnili analitycy.

Poleć
Udostępnij