Ambasador Chin: Polska, jako kraj rolniczy, jest bardzo dobrze rozpoznawalna i ceniona przez naszych konsumentów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
22-06-2024,7:00 Aktualizacja: 22-06-2024,0:05
A A A

W ciągu ostatnich ośmiu lat stosunki chińsko-polskie "rozwijały się zdrowo i stabilnie", przynosząc owocne rezultaty we współpracy w różnych dziedzinach – czytamy w stanowisku ambasadora Chin w Polsce Sun Linjianga, przesłanym w piątek do PAP.

Oświadczenie zostało wydane w przededniu wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach. Podczas pięciodniowego pobytu spotka się on m.in. z prezydentem Xi Jinpingiem oraz premierem Li Qiangiem.

"W ciągu ostatnich pięciu lat średnia roczna stopa wzrostu dwustronnej wymiany handlowej między Chinami a Polską przekroczyła 10 proc. Obroty handlowe między naszymi krajami przekroczyły 40 mld dolarów przez trzy kolejne lata, a Polska stała się największym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowo-Wschodniej" – podsumowuje ostatnie lata relacji polsko-chińskich Linjiang.

Jak stwierdza, ponad 100 chińskich przedsiębiorstw działa na polskim rynku, a wartość ich bezpośrednich inwestycji w Polsce przekroczyła 4 mld dolarów.

"Polska, jako kraj rolniczy, jest bardzo dobrze rozpoznawalna i ceniona przez chińskich konsumentów" – stwierdza ambasador, przypominając że w 2023 r. podpisano umowy dotyczące eksportu polskiej wołowiny i borówek do Chin. Zapowiada on, że "wkrótce produkty te trafią na stoły chińskich rodzin, podobnie jak produkty mleczne i karmy dla zwierząt".

chiny, zjawiska pogodowe, ulewy, powodzie, susze

Chiny. Ekstremalne zjawiska pogodowe mogą się negatywnie odbić na zbiorach

Chiny zmagają się ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, które przynoszą poważne powodzie na południowych obszarach i osunięcia ziemi, w których w ostatnich dniach zginęło co najmniej dziewięć osób, i susze w...

W swym oświadczeniu ambasador wspomniał także o Małaszewiczach, jedynym otwartym przejściu kolejowym między Polską a Białorusią, przez które przejeżdżają transporty z Chin do Europy.

"Aktywnie wspieramy inicjatywy strony polskiej dotyczące modernizacji terminalu Małaszewicze i jesteśmy gotowi na dalszą współpracę w tej dziedzinie. Obecnie zmiany na świecie przyspieszają, a pokój i rozwój stoją przed nowymi wyzwaniami. Rosnący ruch w terminalu Małaszewicze podkreśla pilną potrzebę utrzymania bezpieczeństwa i stabilności międzynarodowych łańcuchów dostaw" – oznajmia przedstawiciel Chin w Polsce.

"Wierzymy, że pod wspólnym przywództwem prezydenta Xi Jinpinga i prezydenta Andrzeja Dudy, Chiny i Polska jeszcze bardziej pogłębią wzajemne zaufanie polityczne, wypracują konsensus w sprawie współpracy, pisząc nowy rozdział przyjaźni między oboma krajami" – dodał.

Poleć
Udostępnij