Alkohole wytwarzane przez rolników z niższą akcyzą? Minister jest "za"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-07-2019,11:10 Aktualizacja: 24-07-2019,11:56
A A A

Mechanizm zmniejszenia akcyzy o połowę dla alkoholi wytwarzanych przez rolników w destylarniach usługowych zapowiedział w środę Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

- Unia Europejska zezwala na zmniejszenie akcyzy o połowę i ten mechanizm chciałbym zastosować w destylarniach usługowych - powiedział szef resortu na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

nalewki, produkcja okowit, produkcja destylatu, jan krzysztof ardanowski, legalizacja produkcji nalewek

Minister chce zalegalizować produkcję nalewek, okowit i destylatu

- Będę dążył do zalegalizowania w Polsce produkcji okowit, nalewek i destylatów - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Chodzi o produkcję wysokiej jakości alkoholu na niewielką skalę. Polityk mówił, że w Polsce...

Dodał, że oprócz kontroli akcyzowej, w usługowych destylarniach można zapewnić wysoką jakość wytwarzanych alkoholi i bezpieczeństwo.

Podkreślił, że nigdy nie zgodzi się, by rolnicy legalnie wytwarzali alkohole "gdzieś w piwnicy czy w lesie".

Dopytywany, czy nie zwiększy to problemu alkoholizmu w Polsce, Ardanowski powiedział, że nie widzi zagrożenia.

- Jeżeli ktoś chce walczyć z alkoholizmem, to powinien walczyć z bardzo tanim winem owocowym, z czymś co jest nazywane piwem, a z piwem nie ma nic wspólnego, a młodzież generalnie tym się upija, więc trzeba z tym walczyć - powiedział minister.

Polityk zwrócił uwagę, że rolnicy w innych krajach mogą zajmować się taką produkcją. - Dlaczego, by tego nie robić w Polsce - pytał.

Minister rolnictwa stwierdził, że alkohole, których produkcję chce zalegalizować, będą dość drogie i nie dla każdego dostępne.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement