Agencje płatnicze wymieniają doświadczenia. A jest o czym rozmawiać

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-06-2018,13:30 Aktualizacja: 05-06-2018,13:38
A A A

Wymiana doświadczeń związanych z wypłatą unijnych dopłat bezpośrednich dla rolników - to cel międzynarodowej konferencji agencji płatniczych z państw Europy Środkowo-Wschodniej, której gospodarzem jest ARiMR.

We wtorek rozpoczęła się plenarna część konferencji, na którą zaproszono przedstawicieli dziesięciu państw Europy Środkowo-Wschodniej. Maria Fajger, prezes ARiMR wskazała, że mamy dobry moment na wymianę doświadczeń dotyczący Wspólnej Polityki Rolnej, ponieważ jesteśmy w połowie obecnej perspektywy finansowej 2014-2020.

aplikacja e-wniosekplus, e-wnioosekplus, dopłaty bezpośrednie, arimr, krir

ARiMR: aplikacja e-WniosekPlus nie może działać całą dobę

Przerwy techniczne w działaniu aplikacji e-WniosekPlus zostały ograniczone do trzech dni w tygodniu - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do ministra rolnictwa, by ta bardzo ważna...

- Mamy doświadczenia z pierwszych naborów (na programy unijne), wiemy w którym kierunku chcemy poprawiać tę politykę w ramach tej perspektywy - powiedziała. Podkreśliła, że jest to także dobry moment na to, aby myśleć, co można zrobić w kolejnej perspektywie finansowej i temu właśnie poświęcona jest konferencja.

Podczas zorganizowanych w ramach konferencji sesji planarnych i warsztatów omawiane będą zagadnienia związane m.in. z innowacyjnością, transferem wiedzy, zasadą konkurencyjności, monitoringiem i sprawozdawczością PROW 2014-2020. Dyskusja będzie dotyczyła także wdrażania e-wniosku o dopłaty bezpośrednie.

Konferencja zbiegła się w czasie z przedstawieniem przez Komisję Europejską propozycji podziału pieniędzy na Wspólną Politykę Rolną po 2020 r. Ogólnie na WPR w latach 2021-2027 KE chce przeznaczyć 365 mld euro, z czego 265,2 mld euro ma pójść na dopłaty bezpośrednie dla rolników we wszystkich krajach członkowskich.

dopłaty, pieniądze, rolnictwo, WPR, wspólna plityka rolna, budżet UE

Znaczące cięcia w unijnym budżecie. Polscy rolnicy dostaną po kieszeni

Komisja Europejska zaproponowała w piątek nowy, zmniejszony budżet dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). W jego ramach Polska miałaby otrzymać ok. 1 proc. mniej na dopłaty bezpośrednie dla rolników i ok. 25 proc. mniej na fundusz...

Jak mówiła podczas otwarcia konferencji Zofia Krzyżanowska z ministerstwa rolnictwa, Polska jest zadowolona z utrzymania dwóch filarów finansowania rolnictwa - dopłat bezpośrednich oraz ze środków przeznaczonych na obszary wiejskie.

- Nasz kraj nadal opowiada się za wyrównaniem dopłat bezpośrednich, gdyż wymagania nakładane na rolnictwo są te same we wszystkich krajach UE - dodała.

ARiMR jest największą agencją płatniczą w UE. O dopłaty bezpośrednie ubiega się co roku ok. 1 mln 350 tys. beneficjentów.

W konferencji, która potrwa do 7 czerwca biorą udział agencje płatnicze z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.  
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu