Afera "cukrowa". Jest akt oskarżenia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-06-2020,9:25 Aktualizacja: 29-06-2020,9:30
A A A

Do Sądu Okręgowego w Świdnicy trafił akt oskarżenia przeciwko 20 osobom o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, która dokonywała przestępstw związanych z fikcyjnym przerabianiem tzw. cukru przemysłowego.

Skierowali go tam prokuratorzy zachodniopomorskiego wydziału Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.
 

fikcyjny obrót olejem rzepakowym, wyłudzenia vat

Oskarżeni o wyłudzenia VAT w fikcyjnym obrocie olejem rzepakowym

25 osób odpowie wkrótce przed katowickim sądem za wyłudzanie podatku VAT w związku z fikcyjnym, tzw. karuzelowym, obrotem olejem rzepakowym. Na podstawie nieprawdziwych faktur sprawcy oszukali państwo na 4 mln zł i narazili na stratę...
Oskarżonym zarzucają - oprócz działalności w zorganizowanej grupie przestępczej - popełnienie czynów polegających na: poświadczaniu nieprawdy w dokumentach, wyłudzaniu poświadczenia nieprawdy w decyzjach administracyjnych, sprzedaży cukru przemysłowego uzyskanego w wyniku popełnienia czynu zabronionego, "praniu brudnych pieniędzy", powoływaniu się na wpływy w instytucjach państwowych.

Te czyny zagrożone są karami do 10 lat pozbawienia wolności.

"Korzyści majątkowe uzyskane w wyniku działań przestępczych legalizowano m.in. poprzez zakup nieruchomości, samochodów marki Tesla, wcześniejszą spłatę kredytów zaciągniętych na realizację legalnych przedsięwzięć gospodarczych. W toku śledztwa na poczet wykonania przyszłych kar i środków o charakterze majątkowym dokonano zabezpieczeń na majątku oskarżonych oraz przy wykorzystaniu domniemań na majątku osób najbliższych na łączną kwotę prawie 12 milionów złotych" - podaje Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Bank spółdzielczy był systematycznie okradany. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego dla Warszawy-Pragi w Warszawie przeciwko 93 osobom, którym zarzuca popełnienie łącznie 1256 przestępstw, związanych z wyrządzeniem szkody...

Według śledczych, grupa przestępcza sprzedawała tzw. cukier przemysłowy jako spożywczy, oczywiście po preferencyjnych cenach. Jej funkcjonowanie było zdaniem prokuratorów możliwe m.in. dzięki koneksjom byłego posła LPR w jednej ze spółek cukrowych, których dorobił się podczas współtworzenia regulacji prawnych związanych z funkcjonowaniem spółki.

Dzięki znajomościom eksposeł miał zapewniać możliwość nabywania cukru przemysłowego przez wskazywane przez niego spółki, które reprezentował jako ich pełnomocnik.

Według ustaleń śledczych brał ponadto udział w części kontroli przeprowadzanych przez pracowników Agencji Rynku Rolnego oraz w przekazywaniu do właściwych organów poświadczającej nieprawdę dokumentacji, która potwierdzała wykorzystanie cukru przemysłowego zgodnie z przeznaczeniem.

"Dzięki temu cały proceder mógł funkcjonować przez kilka lat" - czytamy w komunikacie PK.

A wyglądał on w praktyce tak, że - ponieważ warunkiem koniecznym sprzedaży cukru przemysłowego było jego przetworzenie - w tym celu członkowie grupy wyłudzali decyzje administracyjne o zatwierdzeniu ustalonych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością jako "przetwórców cukru przemysłowego".

Nabywany cukier przemysłowy nie był faktycznie przetwarzany przez spółki i sprzedawany dla celów spożywczych, zaś w sprawozdaniach z rzekomego przetworzenia cukru poświadczano nieprawdę.

"Różnica cen pomiędzy cukrem przemysłowym i jego późniejszą sprzedażą jako cukru spożywczego pozwoliła członkom grupy na osiąganie korzyści majątkowych wielkich wartości. Sama sprzedaż cukru przemysłowego jako cukru spożywczego następowała na rzecz kolejnych podmiotów, w tym spółek kontrolowanych przez członków grupy, aby utrudnić stwierdzenie pochodzenia cukru" - wyjaśniają prokuratorzy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement