8 żubrów trafi do Puszczy Augustowskiej. Nie będą przeszkadzać rolnikom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
19-01-2018,9:40 Aktualizacja: 19-01-2018,9:55
A A A

Za kilka tygodni w Puszczy Augustowskiej zamieszka 8 żubrów. Stanie się to nieco później niż planowano, ale Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała właśnie zezwolenie na przewiezienie zwierząt z Puszczy Boreckiej.

Dla nowych mieszkańców gotowa jest już zagroda aklimatyzacyjna. Docelowo w puszczy ma zamieszkać stado liczące około 50 sztuk - informuje Polskie Radio Białystok. Żubry miały pojawić się tam na przełomie grudnia i stycznia, na przeszkodzie stanęła pogoda.

odstrzał żubrów, żubry, lasy państwowe, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, anna malinowska

Będą strzelać do żubrów. Zwierzęta czynią sporo szkód w uprawach

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zgody na eliminacje niektórych żubrów żyjących w Puszczy Knyszyńskiej i w Puszczy Boreckiej - poinformowały Lasy Państwowe. Rzeczniczka przedsiębiorstwa dodała, że zgoda obejmuje odstrzał...

Do transportu i adaptacji zwierząt w nowym miejscu konieczne były ujemne temperatury i śnieg, dlatego dopiero teraz prace nad projektem mogły się rozpocząć. Dla żubrów przygotowano około 30 hektarów łąk, wszystko po to, żeby nie wyrządzały szkody rolnikom w uprawach.

Profesor Wanda Olech, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów zapewnia, że o wszystko szczegółowo zadbano. Przekonuje, że ważne jest, by tworzyć w kraju nowe miejsca dla żubrów, których w tej chwili jest już za dużo m.in. w Puszczy Białowieskiej, Boreckiej czy Knyszyńskiej.

Według informacji z Nadleśnictwa Augustów, najpierw leśnicy wyselekcjonują z Puszczy Boreckiej osiem żubrów, które na 5 tygodni trafią do zagrody przejściowej. Po przewiezieniu ich do Puszczy Augustowskiej, także tu zostaną poddane kwarantannie. Potem zagroda zostanie otwarta, a zwierzęta wyjdą swobodnie do puszczy.

Krzysztof Żoch z Nadleśnictwa Borki, opiekun stada wolnościowego żubrów zapewnia na antenie rozgłośni, że okoliczni mieszkańcy nie powinni się niepokoić, zwłaszcza, że żubry mogą przyciągnąć kolejnych turystów.
 

źródło: Polskie Radio Białystok

Poleć
Udostępnij
Skomentuj