500 plus nie doprowadził do odejścia kobiet z rynku pracy?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
30-12-2016,10:30 Aktualizacja: 30-12-2016,10:41
A A A

Rządowy program Rodzina 500 plus nie doprowadził do odejścia kobiet z rynku pracy - powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Wskazała, że spadek bezrobocia w 2017 r. nie będzie tak dynamiczny, jak w 2016.

Zarzuty mediów, jakoby główną przyczyną bierności zawodowej kobiet na poziomie 140 tys. był program Rodzina 500 plus, minister uznała za "nierzetelne, niesumienne analizowanie danych".

koszt programu 500 plus, Elżbieta Rafalska, rząd PiS, budżet, pieniądze

Tyle kosztuje program 500 plus. Rząd ujawnił najnowsze dane

Koszt programu 500 plus na koniec listopada br. wyniósł 15 mld 400 mln zł - poinformowała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Dodała, że z programu korzysta prawie 3 mln 800 tys. dzieci. - Trzy pełne...
Uważam, że ferowanie takich wyroków, że ten program powoduje dezaktywizację kobiet i to w takiej skali, o której piszą media, jest nieuprawnione. Że trzeba poczekać ten pełen rok, mieć kompletne, co najmniej roczne dane i analizować je w powiązaniu z aktualną sytuacją na rynku pracy, i umieć oddzielić wpływ samej "pięćsetki" na inne sytuacje, które decydują, że kobiety podejmują decyzje o niekontynuowaniu pracy, niepodejmowaniu pracy, bądź odejściu z pracy - mówiła w "Sygnałach Dnia" Polskiego Radia.

- Część ekspertów z góry założyła, że to spowoduje lawinowe (...) odejście kobiet z rynku pracy. A z naszych wszystkich absolutnie danych (wynika, że - PAP) żadnego aż tak niepokojącego zjawiska, takiego zjawiska nie obserwujemy - podkreśliła szefowa MRPiPS.

program 500+, 500+, aktywizacja zawodowa kobiet, elżbieta rafalska, aktywność zawodowa kobiet

Rafalska zapewnia: kobiety nie rezygnują z pracy przez 500+

Twierdzenie, że z powodu 500 plus kobiety rezygnują z pracy jest całkowicie nieuprawnione - przekonuje Elżbieta Rafalska, szefowa MRPiPS. Zwraca uwagę, że choć liczba osób nieaktywnych zawodowych ostatnio wzrosła, to wskaźniki zatrudnienia...
- Zwracam uwagę, że część pracodawców, obawiając się odejścia kobiet z pracy, sądząc, że może taka sytuacja zaistnieć, zaproponowała podwyżki kobietom - tak się stało w handlu. A więc tu też jest dobry kierunek, bo z pracy odchodzą najczęściej te kobiety, które bardzo mało zarabiają. One prowadzą swój domowy rachunek, one znają się na ekonomii, wiedzą, czy to jest dla nich opłacalne - wykonywać pracę za 1200, 1300 zł lub za stawkę godzinową 5 zł czy 7 zł - czy dopilnowanie dzieci, dzieci, które często chorują, chodziłyby na zwolnienia lekarskie; przypilnowanie tych dzieci, poprowadzenie domu - to jej się bardziej opłaca niż miotanie między obowiązkami rodzinnymi a obowiązkami zawodowymi - wyjaśniła.

Minister poinformowała, że żadnych poważnych zmian w Programie Rodzina 500 plus w przyszłym roku nie będzie.

- Po rocznym okresie obowiązywania programu jesteśmy zobowiązani do jego oceny i ewentualnego zaproponowania zmian. Możemy powiedzieć z całą pewnością, że nie będzie zmiany kryterium dochodowego, nie będzie zmiany wysokości świadczenia, nie będzie zmiany kluczowych elementów programu - program został skalkulowany, policzony i zabezpieczony też w budżecie na nowy rok, więc takie jakieś poważne zmiany, które rodziłyby też skutki finansowe zmieniające koszty, nie są na pewno planowane - wyjaśniła. Rafalska nie wykluczyła jednak, że mogą się pojawić korekty.

narodowy bank polski, nbp, bank centralny, dochody gospodarstw domowych, gospodarstwa domowe

Rosną dochody gospodarstw. Program 500+ robi swoje

W drugim kwartale 2016 roku realne dochody sektora gospodarstw domowych zwiększyły się o 6,1 proc. licząc rok do roku. Za ok. 2,5 pkt. procentowego wzrostu odpowiadają wypłaty ze świadczenia "Rodzina 500+" - podał NBP. Przyspieszenie...
Minister odniosła się także do danych dotyczących bezrobocia w Polsce. - Prognoza bezrobocia na koniec 2017 roku mówi o 8-proc. bezrobociu. Dzisiaj mamy to bezrobocie na poziomie 8,2 punktu proc., a więc ten spadek nie będzie tak dynamiczny, jak w tym roku (...). Bo rzeczywiście jest taki poziom bezrobocia, poniżej którego ono już nie spada. Ale jednak tu jeszcze możliwości są - zauważyła minister.

- Rzeczywiście mieliśmy znakomitą, bardzo dobrą sytuację na rynku pracy, nawet miesiące jesienne i te zimowe utrzymały poziom bezrobocia, nie spowodowały wzrostu tego bezrobocia, mimo że kończą się prace sezonowe - i tak zwykle bywało - oceniła.

program rodzina 500 plus, ministerstwo rodziny pracy i polityki społecznej, elżbieta rafalska

W ramach 500 plus rodziny otrzymały już ponad 13 miliardów

Świadczenie 500 plus objęło ok. 2 mln 700 tys. rodzin, które wychowują ok. 3 mln 800 tys. dzieci, wśród nich 220 tys. dzieci niepełnosprawnych. W sumie w ramach programu  rodziny otrzymały już ponad 13 mld - mówiła...
- Więc mamy rynek pracownika, co się absolutnie już utrwala, rosną nam wynagrodzenia, to są bardzo korzystne zjawiska na rynku pracy. I one się składają też na taką lepszą sytuację właśnie polskich rodzin, bo dają im poczucie stabilności zatrudnienia, poczucie bezpieczeństwa materialnego i mam nadzieję, że to się właśnie przełoży na dzietność - zaznaczyła.

W 2017 roku wśród planów MRPiPS przewiduje m.in. prace nad programem "Za życiem". - Rzeczywiście mamy ustawę "Za życiem", mamy program "Za życiem", który pisze ramy dalszego postępowania. Ponieważ żeby ten program realizować, to jest szereg ustaw, które będzie trzeba przygotować, żeby wdrożyć te propozycje zawarte w programie "Za życiem". Więc nie ma żadnych obaw, na pewno się nie będziemy nudzić, to jest resort, w którym jak rozwiąże się jedne problemy, zaraz pojawiają się następne - wskazała.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE