123 nowe zarzuty za obrót "lewymi" traktorami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-11-2016,13:15 Aktualizacja: 21-11-2016,13:51
A A A

Udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie pieniędzy, paserstwo, oszustwa oraz posłużenie się podrobionym dokumentem - to zarzuty, które 6 osobom postawiono w zawieszonej już sprawie dotyczącej paserstwa pochodzących z kradzieży ciągników rolniczych.

Historia z Białegostoku powinna być kolejnym ostrzeżeniem dla rolników, jak bardzo powinni uważać przy kupowaniu - przede wszystkim używanych - maszyn. Nietrudno bowiem stać się ofiarą oszustów i stracić pieniądze, bądź nawet zostać nieświadomie uczestnikiem przestępczego procederu. Ze względu na sporą wartość rolniczy rynek przyciąga coraz więcej oszustów.

Wirtualny ciągnik New Holland. Oszuści działają w sieci

Mieszkaniec wielkopolskiej gminy Przemęt, który chciał kupić przez internet ciągnik rolniczy i ładowacz padł ofiarą internetowego oszusta. Przestępca, którego szuka policja naraził rolnika na niemal 60.000 złotych strat. Poszkodowany...

W omawianej sprawie trzeba cofnąć się aż do 2012 roku. Wówczas białostoccy policjanci z wydziałów dochodzeniowo-śledczego i kryminalnego komendy wojewódzkiej wpadli na trop dwóch mieszkańców Małopolski podejrzewanych o paserstwo wielu ciągników pochodzących z przestępstw dokonywanych na terenie Włoch i Hiszpanii.

"Nadzorowana przez prokuraturę, intensywna praca funkcjonariuszy doprowadziła do zatrzymania 42 i 44-latka i zabezpieczenia aż 11 traktorów o ówczesnej wartości ponad 1 miliona złotych. Mężczyźni usłyszeli zarzuty paserstwa, a sprawa trafiła do sądu i wraz z końcem 2012 roku została jedynie zawieszona. Stało się tak, ponieważ policjanci przypuszczali, że to nie jedyne czyny i osoby, które mogą być z nią związane" - relacjonuje KWP w Białymstoku.

Te przypuszczenia potwierdziły się w wyniku skrupulatnego i żmudnego ustalania powiązań podejrzanych oraz sprawdzaniu, czy nie mają na swoim koncie podobnych przestępstw.
rachunek za prąd, energia elektryczna, e-mail, prąd, eFaktura za energię elektryczną, PGE, oszustwo

Uważaj, oszuści rozsyłają fałszywe faktury za prąd

PGE ostrzega przed fałszywymi fakturami elektronicznymi, które wysyłane są do klientów spółki. Dla bezpieczeństwa nie należy otwierać wiadomości zatytułowanej "eFaktura za energię elektryczną (numer)" - zaapelowała w...

Przydatne okazały się także informacje pozyskane od służb z innych państw. Zgromadzony nowy materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie dalszych zarzutów i zatrzymanie w  sprawie kolejnych 4 osób - 3 mężczyzn i kobiety. Wszyscy to mieszkańcy województwa małopolskiego.

"Cała szóstka w ciągu ostatnich kilku dni usłyszała już w sumie 123 nowe zarzuty, z czego ostatnie zostały przedstawione 15 listopada 33-latce. W zależności od osób, dotyczyły udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, paserstwa, oszustwa oraz posłużenia się podrobionym dokumentem. Najwięcej, bo aż 78, które dotyczyły wszystkich tych przestępstw, usłyszeli zatrzymani w 2012 roku 42 i 44-latek. Dodatkowo starszy z nich decyzją sądu, który teraz zajmie się całą sprawą, został już tymczasowo aresztowany" - precyzują śledczy z białostockiej komendy.

Policja zastrzega, że nadzorowana przez miejscową prokuraturę okręgową sprawa ma nadal charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu