Żywność drożeje z dnia na dzień. Rekordowa inflacja w Rosji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-04-2015,10:40 Aktualizacja: 07-04-2015,11:10
A A A

Rosjanie coraz głośniej narzekają na rosnące ceny podstawowych artykułów w sklepach. Niektóre produkty przez ostatni rok podrożały nawet o kilkadziesiąt procent.

To efekt gospodarczej izolacji Federacji Rosyjskiej i wojny na Ukrainie. Osłabienie rubla oraz embargo na produkty żywnościowe importowane z Unii Europejskiej sprawiły, że rosyjscy konsumenci muszą płacić coraz więcej za owoce, warzywa, mięso czy nabiał (konieczny eksport z tak odległych krajów jak Argentyna czy Brazylia).

Ekonomiści podkreślają, że w marcu wskaźnik inflacji osiągnął prawie 17 proc., co jest najwyższym poziomem od 13 lat. Tylko w marcu ceny wzrosły o 1,2 proc. (w styczniu o 3,9 proc., a w lutym 2,2 proc.).

Specjaliści zwracają uwagę, że do wzrostu inflacji, obok gospodarczego embarga przyczynił się również 40-procentowy spadek wartości rubla wobec dolara. Swoje robią także sankcje, które na Rosję nałożyły Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Japonia czy odległa Australia.

Szacuje się, że w ciągu roku towary żywnościowe podrożały o blisko 23 proc. (w tym samym czasie realne dochody Rosjan istotnie spadły).

Jak sytuacja będzie kształtowała się w kolejnych tygodniach i miesiącach? Zdaniem analityków, nie można spodziewać się większej poprawy, bo sytuacja na Ukrainie jest wciąż napięta, a końca gospodarczej wojny Rosji z Zachodem nie widać.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu