Związkowcy chcą większej pomocy na rynku mleka oraz owoców i warzyw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
25-03-2015,11:10 Aktualizacja: 25-03-2015,11:20
A A A
Copa i Cogeca apelują o dodatkowe środki, które złagodziłyby skutki opłat za przekroczenie kwot dla unijnych producentów mleka. Związkowcy chcą też większej pomocy dla producentów owoców i warzyw.
 
Producenci mleka cały czas zmagają się z niskimi cenami i rosnącymi kosztami produkcji. - Popieram rozłożenie przez Komisję Europejską opłat za przekroczenie kwot na raty. Jestem jednak rozczarowany faktem, że nie dostosowano współczynnika korekcji tłuszczu - uważa Albert Jan Maat, przewodniczący Copa. 
 
- Apeluję więc do decydentów o utrzymanie funduszy pochodzących z opłat za przekroczenie kwoty w sektorze. Będą to znaczne środki, dzięki którym będzie można poczynić inwestycje w sektorze, by mógł on sprostać wzrastającemu popytowi w perspektywie średnioterminowej - dodał. 
 
Copa i Cogeca wysłały też pismo do KE, w którym apelują o dodatkowe wsparcie dla producentów warzyw i owoców dotkniętych rosyjskim embargiem. 
 
- Podjęte do tej pory działania, które miały pomóc producentom poradzić sobie ze skutkami restrykcji, są krokiem we właściwym kierunku. Ceny niektórych warzyw i owoców są jednak wciąż znacznie niższe niż w latach ubiegłych i nie pokrywają nawet kosztów produkcji - przekonuje Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca.
 
Związkowcy uważają, że przede wszystkim należy zwiększyć rekompensaty za wycofywane z rynku towary, uwzględnić w tym koszty transportu i udostępnić dodatkowe magazyny na kolejny sezon. 
 
Copa i Cogeca domagają się również zakwalifikowania owoców letnich i miękkich do programu, by nie dopuścić do załamania się rynku w kolejnym sezonie.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj