Związek rolników wzywa bezrobotnych do pracy na roli

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-10-2020,14:10 Aktualizacja: 28-10-2020,14:15
A A A

Christiane Lambert, przewodnicząca najważniejszego związku rolniczego we Francji FNSEA apeluje do bezrobotnych, aby zatrudniali się w rolnictwie. Pracowników sezonowych brakuje również w Wielkiej Brytanii.

- W rolnictwie trwa rekrutacja, trzeba obsadzić 70 tys. stanowisk, z czego 10 tys. jest na stałe - stwierdziła szefowa FNSEA. Uważa ona, że rolnictwem interesuje się coraz więcej młodych ludzi, których należy jedynie zachęcić do przyjazdu i pracy w polu.

bezrobocie, praca, praca w rolnictwie

Zachęcają do pracy w rolnictwie, żeby zebrać owoce i warzywa

Urzędy pracy i agencje pracy będą wspierać rolników w zatrudnianiu w gospodarstwach rolnych, żeby udało się zebrać wiosenne plony - zapowiedziała minister rodziny i pracy Marlena Maląg. Podała, że na koniec kwietnia stopa bezrobocia wynosiła...

Pozbawieni pracowników sezonowych z Portugalii, Hiszpanii, państw Maghrebu czy Europy Wschodniej francuscy rolnicy zatrudniali w czasie wiosennej kwarantanny bezrobotnych lub przebywających na postojowym mieszkańców kraju.

Ministerstwo rolnictwa zachęcało również wówczas do przyjazdu na wieś tych, którzy z powodu pandemii nie mogli wykonywać dotychczasowego zajęcia.

Część rolników jest jednak sceptyczna w kwestii zastąpienia zagranicznych pracowników sezonowych i nie chce zatrudniać niedoświadczonych ludzi, którzy, jak powtarzają szybko się zniechęcają.

Wiosną zatrudnienie znalazło zaledwie 15 tys. osób, które zgłosiły się do pracy w rolnictwie.

Z kolei brytyjscy farmerzy ostrzegli, że mimo kampanii mającej przyciągnąć mieszkańców kraju do pracy na roli, w przyszłym roku nadal będą potrzebować tysięcy zagranicznych pracowników sezonowych.

pracownicy sezonowi w rolnictwie, praca w rolnictwie, straż graniczna, medyka

Do prac sezonowych z fałszywymi dokumentami

Tylko w dwóch dniach funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki ujawnili na tamtejszym polsko-ukraińskim przejściu 10 fałszywych dokumentów uprawniających cudzoziemców do pracy sezonowej. Jak podkreślają pogranicznicy, z uwagi...

Jak poinformował Krajowy Związek Farmerów (NFU), tylko 11 proc. tegorocznych pracowników sezonowych było mieszkańcami Wielkiej Brytanii i to mimo wspieranej przez rząd kampanii Pick for Britain, która miała zachęcić do pracy przy zbiorach.

Związek chce od rządu zapewnień dotyczących możliwości zatrudniania pracowników zagranicznych w przyszłym roku, kiedy upłynie okres przejściowy po brexicie.

Jednak John Hardman z Hops Labour Solutions, jednej z największych agencji rekrutujących pracowników do pracy w rolnictwie, powiedział stacji BBC, że spośród ok. 30 tysięcy Brytyjczyków, którzy się zgłosili, tylko 4 proc. faktycznie podjęło pracę, a 1 proc. został w niej na dłużej niż poza początkowy okres 6 tygodni.

Wyjaśnia, że Brytyjczycy mają nierealistyczne wyobrażenia co do pracy w rolnictwie. - To ciężka praca fizyczna. Ze względu na jej charakter na krajowym rynku pracy jest bardzo niewielki popyt na sezonową pracę w rolnictwie. Szczerze mówiąc, obywatele UE i ci, którzy chcą tu pracować, są o wiele bardziej produktywni niż krajowa siła robocza - mówi.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement