Zerowa stawka VAT na żywność? Bruksela szykuje odpowiedź

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-12-2021,9:50 Aktualizacja: 21-12-2021,9:54
A A A

Komisja Europejska przygotowuje odpowiedź dla polskiego rządu w sprawie zerowych stawek VAT na żywność. Obecnie ich stosowanie jest niemożliwe, ale ustanowienie 0 proc. stawki VAT na artykuły spożywcze będzie dozwolone prawdopodobnie już w pierwszej połowie 2022 r.

- Możemy potwierdzić otrzymanie pisma do komisarza (ds. gospodarki Paolo) Gentiloniego od polskiego rządu w tej sprawie. Przygotowywana jest odpowiedź - powiedział Daniel Ferrie, rzecznik KE pytany o możliwość wprowadzenia zerowych stawek VAT na żywność.

mięso i wędliny wysokiej jakości, Wiesław Różański, UPEMI, system jakości żywności QAFP

Jakość żywności coraz ważniejsza dla konsumentów

Z najnowszych badań wynika, że 6 na 10 klientów czyta etykiety i poszukuje produktów spożywczych wysokiej jakości. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest polski system jakości żywności QAFP - powiedział Wiesław Różański, prezes...

Obecne przepisy dotyczące VAT (dyrektywa VAT) uzgodnione przez państwa członkowskie nie pozwalają na stosowanie zerowej stawki VAT na żywność. Zezwalają jedynie na stosowanie obniżonych stawek, jak np. 5 proc.

Z informacji PAP uzyskanych w Brukseli wynika, że przewidziana przez Polskę stawka 0 proc. VAT na żywność będzie możliwa w ramach nowej dyrektywy taryfowej, w oparciu o podejście uzgodnione na ostatnim spotkaniu ministrów finansów UE.

7 grudnia uzgodnili aktualizację obecnych przepisów regulujących VAT od towarów i usług. Nowe przepisy zapewnią rządom większą elastyczność w zakresie ustalania stawek podatku, które mogą stosować.

Jednocześnie zaktualizowane przepisy dostosują przepisy dotyczące podatku VAT do wspólnych priorytetów UE, takich jak walka ze zmianą klimatu, wspieranie cyfryzacji i ochrona zdrowia publicznego. Żeby weszły w życie, potrzebne są jeszcze konsultacje z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego tekstu.

Większość przepisów wejdzie w życie i będzie mogła być stosowana po 20 dniach od publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Nastąpi to dopiero po zakończeniu konsultacji z Parlamentem Europejskim. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Komisja spodziewa się, że konsultacje z PE zakończą się najpóźniej do marca 2022 r.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest wysokie prawdopodobieństwo obniżki stawki VAT do zera na podstawowe artykuły żywnościowe od lutego na co najmniej pół roku.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement