Zastój w sektorze drobiarskim. Jest problem ze zbytem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
10-10-2016,10:50 Aktualizacja: 10-10-2016,11:32
A A A

Według najnowszego raportu Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa w bieżącym roku produkcja mięsa kurcząt w Turcji ulegnie stagnacji z uwagi na trudności z eksportem w regionie.

W 2015 r. wywóz obniżył się w skali roku o 16 proc.,  zwłaszcza na główne rynki zbytu - w tym do Iraku i Syrii. Do spadku sprzedaży przyczyniły się również przypadki ptasiej grypy w niektórych regionach kraju - informuje FAMMU/FAPA.

drób, ceny drobiu, eksport drobiu, handel drobiem

Rośnie eksport drobiu. Większa sprzedaż zrekompensuje niskie ceny?

Ceny drobiu systematycznie rosną, ale mięso wciąż jest tańsze niż przed rokiem. Niskie stawki rekompensuje większy eksport bowiem tylko w pierwszej połowie 2016 roku sprzedaż wzrosła o 14 proc. - Sytuacja na rynku mięsa jest jeszcze trudna. W 2015...

W przyszłym roku turecka produkcja mięsa kurcząt zwiększy się prawdopodobnie o 5 proc. do 2 mln ton, dzięki poprawie relacji handlowych z krajami ościennymi, zwłaszcza z Rosją. Do czerwca 2016 r. Turcja nie mogła eksportować drobiu na rynek rosyjski z uwagi na konflikt polityczny.

Niedawno jednak Moskwa zatwierdziła do wywozu na swój rynek 16 tureckich zakładów produkcyjnych mięsa drobiu i 20 produkcji kurcząt jednodniowych i jaj wylęgowych. W 2017 r. wywóz do Rosji prawdopodobnie zwiększy się do poziomu z 2015 r.

Nowym rynkiem zbytu dla sektora drobiarskiego z Turcji stała się Arabia Saudyjska. Wysyłki w tym kierunku wynoszą ok. 3 tys. ton mięsa kurcząt rocznie, jednak potencjał jest znacznie wyższy pod warunkiem sprostania konkurencji ze strony brazylijskich produktów.

Zdaniem krajowych ekspertów, Turcja jest obecnie mało konkurencyjna w zakresie produkcji drobiarskiej ze względu na brak państwowych subsydiów do produkcji i eksportu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement