Zakaz wwozu produktów drobiowych i karm z Polski

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wróbel PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
05-02-2017,10:30 Aktualizacja: 05-02-2017,9:33
A A A

Rosyjska służba nadzoru weterynaryjnego Rossielchoznadzor zapowiedziała wprowadzenie z powodu ptasiej grypy czasowego zakazu importu produktów drobiowych i karm z kilkunastu krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski

W komunikacie Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego nie podano daty wprowadzenia ograniczeń.

Rosyjskim mediom przedstawiciele Rossielchoznadzoru powiedzieli, że dokładnej daty jeszcze nie ma, dodali jednak, że rozpatrują wprowadzenie ograniczeń w ciągu dwóch tygodni.

Produkty drobiarskie, jaja inkubowane, jaja, żywe kurczęta, rosja-polska

Rosja może zakazać dostaw produktów drobiarskich z Polski

Rosja może zakazać dostaw jaj inkubowanych i żywych kurcząt z Polski z powodu ptasiej grypy - poinformował Siergiej Dankwert, szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor).   Wcześniej w...
Zakaz ma dotyczyć mięsa drobiowego - już objętego rosyjskim embargiem żywnościowym, gotowych produktów drobiarskich i wszelkich, które zawierają przetworzony drób, oraz karm i dodatków do karm dla drobiu (prócz karm pochodzenia roślinnego), a także użytkowanego sprzętu do przetrzymywania, uboju i oprawiania drobiu.

Ograniczenia będą dotyczyć Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Szwecji, Węgier, Włoch, a także Wielkiej Brytanii.

Rossielchoznadzor zapowiedział, że ze względu na konieczność importu z UE do Rosji żywego drobiu i jaj inkubowanych zamierza zwrócić się do Komisji Europejskiej z prośbą o dostarczenie w ciągu tygodnia dodatkowej informacji.

drób, produkcja drobiu, brojlery, pisklęta, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

2017 rok zapowiada się krytycznie dla sektora mięsa drobiowego

Głównym problemem, z jakim będą musieli sobie poradzić polscy drobiarze w tym roku będzie grypa ptaków. Bardzo prawdopodobne jest, że rozpoczynający się rok przyniesie wykrycie kolejnych ognisk tej choroby i gigantyczne straty. Grypa...
Chodzi o egzekwowanie rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt, dotyczących dostaw żywego drobiu z gospodarstw mających prawo eksportu do Rosji i leżących na obszarze krajów unijnych, w których zarejestrowano ogniska ptasiej grypy.

"Rossielchoznadzor będzie zmuszony rozszerzyć środki ograniczające na wwożenie żywego drobiu w stosunku do krajów, jakie nie dostarczą zamówionej informacji w wyznaczonym terminie" - zapowiedziały służby.

Rosyjski urząd powiadomił też, że utrzyma dotychczasowe podejście w sprawie wwożenia do Rosji jaj inkubowanych, tzn. ma zamiar stosować ograniczenia obejmujące poszczególne terytoria.

Z powodu ptasiej grypy Rosja wprowadziła od końca grudnia zakaz eksportu produkcji drobiowej z województw podkarpackiego i małopolskiego. Analogiczne ograniczenia wprowadziła wcześniej dla eksportu z województwa lubuskiego.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE