Zakaz polowania pod wpływem alkoholu i obowiązek szkolenia myśliwych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-01-2023,11:05 Aktualizacja: 10-01-2023,11:08
A A A

Francja wprowadzi zakaz polowania pod wpływem alkoholu i obowiązek szkolenia myśliwych. Rząd nie przeforsuje jednak planu "dnia bez polowania", o który zabiegały organizacje walczące z myślistwem.

Po kilku miesiącach debat rząd zdecydował, że dla bezpieczeństwa wprowadzona zostanie jesienią aplikacja informująca o godzinach i miejscach, w których odbywają się polowania - poinformowała Berangere Couillard, minister do spraw ekologii po spotkaniu z Francuskim Biurem Bioróżnorodności (OFB), które przyznaje pozwolenia myśliwym i nadzoruje polowania.

polowanie, myśliwi

Oznakowanie polowań. Skarg nie było, zmian nie będzie

Czy ministerstwo posiada jakiekolwiek dane na temat skali zjawiska braku właściwego oznakowania polowań zbiorowych? Czy były podejmowane chociażby próby przeprowadzenia takich kontroli? – zapytała w drodze interpelacji grupa...

Celem nowych regulacji, które ma zamiar wprowadzić rząd, jest "ograniczenie wypadków do zera". Według OFB ich liczba maleje od 20 lat, ale w sezonie myśliwskim w latach 2021-2022 doszło do 90 zdarzeń, w tym 8 śmiertelnych, a 2 z zastrzelonych ofiar nie miały nic wspólnego z myślistwem.

Pod wpływem lobby myśliwskiego rząd zrezygnował z planu wprowadzenia "dnia bez polowania", co skrytykowały organizacje walczące o prawa i dobrostan zwierząt. - To nieakceptowalne lekceważenie 80 proc. Francuzów, którzy tego oczekiwali - powiedział Allain Bougrain-Dubourg, szef Ligi Ochrony Ptaków.

W sondażu ośrodka Ifop 78 proc. ankietowanych zadeklarowało, że życzy sobie "dnia bez polowania".

W 2020 roku Rada Stanu - organ konstytucyjny, pełniący rolę najwyższej instancji sądu administracyjnego - poparła rządowy zakaz łapania ptaków na klej, odrzucając wniosek myśliwych o uchylenie decyzji rządu. Ta metoda polowania na ptaki jest potępiana przez ekologów i ornitologów, ale popierana przez część polityków, zabiegających o wiejski elektorat.
 

Poleć
Udostępnij