WPR po 2020 roku. Rynki rolne będą organizowane na innych zasadach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-04-2019,10:45 Aktualizacja: 02-04-2019,10:52
A A A

Komisja rolnictwa Parlamentu Europejskiego poparła nowe zasady organizacji rynków rolnych w UE w ramach Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku.

W opinii europosłów obecny system, który przyznaje pomoc producentom mleka dobrowolnie produkującym mniej w czasach poważnych zaburzeń równowagi na rynku, starając się ustabilizować ceny, powinien zostać rozszerzony na wszystkie sektory.

produkcja cukru, cukier, ceny cukru, uprawa buraka cukrowego, branża cukrownicza

Kryzys na rynku cukru. Surowiec wciąż jest bardzo tani

Ceny cukru na giełdach światowych utrzymują się na niskim poziomie. Taka sytuacja jest niekorzystna dla krajowych producentów, ale także dla plantatorów buraka cukrowego. Według ekspertów z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i...

Jeśli sytuacja się nie poprawi, Komisja Europejska ma mieć możliwość nałożenia dodatkowej opłaty na wszystkich producentów, którzy dostawy zwiększają.

Posłowie chcą również rozszerzyć obecne zasady, które pozwalają na ograniczoną w czasie regulację podaży geograficznie chronionych serów, szynek i win, na wszystkie inne produkty korzystające z tzw. chronionego oznaczenia geograficznego lub chronionej nazwy.

Aby poprawić przejrzystość rynku i być w ten sposób lepiej przygotowanym na potencjalne zawirowania, eurodeputowani sugerują utworzenie jednego unijnego obserwatorium rynków rolnych, które zajmowałoby się wieloma sektorami, w tym zbóż, cukru, oliwy, owoców i warzyw, wina, mleka i mięsa.

Obserwatorium powinno gromadzić dane statystyczne na temat produkcji, podaży, cen, zysków, importu i eksportu oraz wydawać wczesne ostrzeżenia o zakłóceniach na rynku.

rynek wieprzowiny, tuczniki, mięso wieprzowe, Polska

Kondycja polskiego rynku wieprzowiny coraz gorsza

Produkcja i eksport wieprzowiny w Polsce spada. W ciągu 10 lat produkcja obniżyła się do 2,4 mln ton, a głównym tego powodem jest afrykański pomór świń (ASF) oraz mity o szkodliwości tego rodzaju mięsa.   Pogłowie trzody chlewnej...

Posłowie chcą także wprowadzić regulacje zezwalające na interwencję publiczną (narzędzie zarządzania rynkiem stosowane, gdy ceny spadają powyżej pewnego poziomu) dla nowych produktów, takich jak cukier biały, mięso baranie, mięso wieprzowe i kurczak.

Eurodeputowani chcą również przedłużyć system wydawania zezwoleń na sadzenie winorośli do 2050 r. Domagają się również, aby informacje o wartości odżywczej lub przynajmniej wartości energetycznej były dodawane do etykiet wina.

- Celem (regulacji - PAP) jest stworzenie skutecznych mechanizmów zapobiegania kryzysom rolnym i lepszego zarządzania nimi, skutecznego reagowania na zmienność cen oraz zagwarantowanie rolnikom bardziej sprawiedliwych i stabilnych dochodów. (...) Podobnie jak UE, WPR musi zostać zreformowana, aby lepiej reagować na przyszłe wyzwania - powiedział sprawozdawca projektu europoseł Eric Andrieu (socjaliści).

Przyjęty tekst trafi następnie na posiedzenie plenarne PE. Może to nastąpić dopiero po wyborach do PE, które zaplanowano na 23-26 maja.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu