Wino ze środka... Atlantyku coraz popularniejsze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-03-2017,11:00 Aktualizacja: 20-03-2017,11:16
A A A

Wina azorskie zdobywają popularność zarówno w Portugalii, jak i w Hiszpanii. Do pozostałych państw europejskich trafiają z reguły wraz z powracającymi z tego atlantyckiego archipelagu urlopowiczami.

Na Półwyspie Iberyjskim rośnie popyt na trunki z położonego na Oceanie Atlantyckim archipelagu Azorów. Z uwagi na klimat dominują wśród nich wina białe. Wina azorskie zdobywają popularność zarówno w Portugalii, jak i w Hiszpanii.

winobranie, wiongrono, produkcja wina, hiszpania, winne szczepy, Daniel Roman

Hiszpanie wracają do starych odmian winogron

W Hiszpanii przybywa hodowców pierwotnych szczepów winogron, które przed wiekami były typowe dla poszczególnych regionów w tym kraju. Niektóre z nich eliminowano w XX w., zastępując je bardziej wydajnymi...

Do pozostałych państw europejskich trafiają z reguły wraz z powracającymi z tego atlantyckiego archipelagu urlopowiczami.

Jose Dentinho, portugalski ekspert gastronomiczny wyjaśnia, że głównym dostawcą wina na liczącym dziewięć wysp archipelagu jest Pico. Na wyspie tej, na której znajduje się najwyższe wzniesienie Portugalii, wytwarzanych jest aż 90 proc. pochodzących z Azorów trunków.

- Pico posiada łącznie około 230 hektarów terenów, na których uprawiane są winogrona dla przemysłu winiarskiego. Na wyspie tej wytwarza się z reguły mocniejsze wina z wyższym poziomem kwasowości. Wszystko przez to, że gleba nie należy tam do najżyźniejszych - wyjaśnia Dentinho.

Pozostałymi wyspami Azorów, na których wyrabiane jest wino, są Terceira oraz Graciosa. Pierwsza z nich zdecydowanie przeważa pod względem poziomu alkoholu w wyrabianych tam białych winach. Z kolei trunki z Graciosy są bardziej wytrawne.

winnice, podkarpacie, zbiory winogron, Roman Myśliwiec, Fundacja na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis

Mrozy dały się we znaki. Zbiory w winnicach mogą być mniejsze

Tegoroczne mrozy mogą mieć wpływ na wysokość przyszłych plonów w winnicach na Podkarpaciu - uważa Roman Myśliwiec, przewodniczący rady Fundacji na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis. - Na pełną ocenę stopnia uszkodzeń, jakie...

- Szczególnie dobrym rokiem dla hodowców wina na Azorach był 2013. Pochodzące z tego okresu winogrona pozwoliły stworzyć wina charakteryzujące się dużą świeżością, mineralizacją i zasoleniem - dodał Jose Dentinho. Białe wina z Azorów doskonale pasują do ryb grillowanych i gotowanych, a także owoców morza i żółtych serów.

Głównymi kastami winogron do produkcji azorskich win są Arinto dos Acores, Verdelho, Terrantez do Pico, a także pochodzące z Francji Merlot i Syrah. Z kolei do znanych marek z tego portugalskiego archipelagu zaliczają się Arinto dos Acores by Antonio Macanita, Curral Atlantis, Czar, Lajido, a także Pedras do Lobo.

Położone około 1500 km od brzegów Półwyspu Iberyjskiego Azory z powodu małego uprzemysłowienia i oddalenia od kontynentów cieszą się dużą czystością powietrza. Wyspy zostały zasiedlone przez Portugalczyków w pierwszej połowie XV w. Już pierwsi kolonizatorzy rozpoczęli hodowlę winogron oraz wyrób wina.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement