Wielkie oszustwo przy produkcji mozzarelli

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-01-2016,14:40 Aktualizacja: 19-01-2016,14:43
A A A

Ponad 3 tony skrzepu mleka z zagranicy przeznaczonego do produkcji mozzarelli skonfiskowali karabinierzy w Apulii na południu Włoch. Przy okazji tego zdarzenia przypomniano, że co czwarta mozzarella powstaje z półproduktów z importu.

Specjalny oddział karabinierów do spraw ochrony zdrowia znalazł w zakładzie serowarskim koło Bari prawdopodobnie niemiecki lub irlandzki, przechowywany w bardzo złych warunkach i nieoznakowany, przemysłowy skrzep mleka. Przeznaczony był do produkcji rzekomo włoskiej mozzarelli i innych serów.

Dzięki tej konfiskacie na rynek nie wprowadzono potencjalnie groźnych dla zdrowia produktów o wartości około 90 tysięcy euro.

Rolniczy związek Coldiretti przypomniał, że co czwarta mozzarella sprzedawana we Włoszech nie jest zrobiona bezpośrednio z mleka, ale z jego przemysłowych derywatów, które są sprowadzane z zagranicy i nie mają wymaganych certyfikatów.

- W związku z eskalacją takich oszustw, nie ma czasu do stracenia i jeśli chce się ratować włoski przemysł rolno-spożywczy oraz zagwarantować przejrzystość i zdrowie konsumentom, należy umieszczać na wszystkich produktach nabiałowych obowiązkowe etykiety z informacją o tym, skąd pochodzi mleko - oświadczył Roberto Moncalvo, prezes rolniczego związku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu