Więcej francuskiej pszenicy, mniej kukurydzy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: RS -redakcja@agropolska.pl
12-08-2015,13:00 Aktualizacja: 12-08-2015,13:38
A A A
Pogoda nieco – choć nie specjalnie - pokrzyżuje tegoroczne plany największego unijnego producenta zbóż – Francji. W stosunku do roku ubiegłego, w 2015 roku szacuje się większą produkcję pszenicy i jęczmienia. Spadek natomiast dotknął rzepak, dużo mniej będzie też kukurydzy.
 
Tegoroczne zbiory pszenicy we Francji wyniosą 39,3 mln ton, czyli o 4,7% więcej niż przed rokiem – zapowiada w swym raporcie francuskie Ministerstwo Rolnictwa, Przemysłu Rolno-Spożywczego i Leśnictwa. Wydajność z hektara ma być największa w ostatnich pięciu latach.
 
Produkcja pszenicy durum podskoczy aż o 18% w stosunku do roku ubiegłego. Trzeba jednak zaznaczyć, że francuscy producenci tego gatunku wychodzą z zapaści, jaka miała miejsce w ostatnich dwóch latach, kiedy to przestali być konkurencyjni wobec producentów z Włoch czy Kanady. Negatywnie wpływająca na plony pogoda w tych dwóch krajach zadziałała jednak na korzyść Francuzów, którzy zwiększyli obszar zasiewów. Mimo tegorocznego wzrostu, zbiory pszenicy durum wciąż będą o 14% niższe, niż wynosi średnia z ostatnich pięciu lat.
 
Zbiory kukurydzy osiągną 13,5 mln ton, czyli będą aż o 28% mniejsze niż przed rokiem. Wszystko przez gorący lipiec, a zwłaszcza jego pierwsze dwadzieścia dni, które negatywnie wpłynęły na kondycję plonów. Szacuje się dużo niższą wydajność z hektara. Kluczowe znaczenie będzie miała pogoda w sierpniu i wrześniu.
 
Produkcję jęczmienia ocenia się na o 4% większą w porównaniu do roku ubiegłego. Ma ona wynieść 12,2 mln ton.
 
Ilość zebranego rzepaku szacuje się na 5 mln ton, czyli o 9% mniej, niż w roku ubiegłym oraz o 1,4% mniej niż wynosi średnia za ostatnie pięć lat.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu