We Włoszech rozpoczęło się już winobranie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-08-2015,12:10 Aktualizacja: 20-08-2015,12:44
A A A

Wyjątkowo wcześnie, z powodu rekordowych i utrzymujących się od tygodni upałów, rozpoczęło się w tym roku we Włoszech winobranie. Według wstępnych prognoz tegoroczna produkcja wina będzie wyższa o 5 procent od ubiegłorocznej, a trunek będzie wyśmienity.

Kilka dni po oficjalnej inauguracji krajowy związek rolników Coldiretti poinformował, że w powojennej historii Włoch tylko raz, w czasie ogromnej suszy w 2003 roku, zbiory winogron zaczęto nieco wcześniej niż obecnie. Tradycyjnie początek zbiorów wyznaczają białe winogrona na wino musujące w rejonie Franciacorta, w Lombardii.

Pierwsze zrywa się w sierpniu odmiany Pinot i Chardonnay. We wrześniu i październiku dołączają czerwone winogrona Sangiovese, Montepulciano, Nebbiolo. Zbiory kończą się w listopadzie.

Wino z całej Europy przyjeżdża do Polski w cysternach

Blisko połowa win na świecie jest już butelkowana poza miejscem wytworzenia, a bliżej miejsca sprzedaży. Takie wina kupowane są przez odbiorców w Anglii, Francji czy Skandynawii. Jak komentują eksperci z Polskiej Rady Winiarstwa nie dość, że...

Warunki pogodowe w najbliższych tygodniach przyniosą odpowiedź na pytanie, czy potwierdzą się, na razie wstępne, optymistyczne prognozy dotyczące wzrostu produkcji i wysokiej jakości tegorocznego wina.

Już teraz eksperci podkreślają, że stan winnic jest w całych Włoszech bardzo dobry, ponieważ w ostatnich miesiącach nie zanotowano zbyt wielu gwałtownych zjawisk w pogodzie, w przeciwieństwie do kryzysowego dla branży winiarskiej ubiegłego lata, który minął pod znakiem ulew i dość niskich temperatur.

Tylko w handlu włoski przemysł winiarski notuje roczne obroty w wysokości 9,5 miliarda euro. Zatrudnionych w nim jest ponad 1,2 miliona ludzi.

Związek Coldiretti zwrócił uwagę, że każda zebrana kiść winogron uruchamia 18 sektorów na rynku pracy - od przerobu owoców, produkcji butelek i korków po transport, handel i popularną turystykę, której celem są winnice.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu