W Holandii będą na dużą skalę uprawiać ryż? Naukowcy sprawdzają, czy to możliwe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Pawluszek PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
24-05-2023,13:10 Aktualizacja: 24-05-2023,13:11
A A A

Naukowcy z Wageningen University & Research (WUR) oraz uniwersytetu w Lejdzie rozpoczęli pilotażowy program uprawy ryżu na terenach torfowych w pobliży Lejdy - poinformowały obie uczelnie w komunikacie prasowym.

W ramach eksperymentu posadzono 3 tysiące roślin na specjalnym terenie testowym Polderlab, skrawku gruntu rolnego należącego do spółdzielni obywatelskiej Land van Ons. W tym laboratorium uniwersytet w Lejdzie prowadzi badania nad rolnictwem przyszłości.

„Ryż może być interesującą uprawą dla Holandii, ponieważ dobrze rośnie na terenach zalewowych i pomaga w utrzymaniu mineralizacji torfu oraz zapobiega osiadaniu gleby. Ponadto podmokłe pola ryżowe mogą stanowić cenne siedlisko dla gatunków wodnych, takich jak płazy i ważki” - czytamy w komunikacie.

Autorzy projektu wskazują, że uprawa ryżu może jednocześnie przyczynić się do zmniejszenia importu żywności z zagranicy i „dobrze wpisuje się w rolnictwo o bardziej zamkniętym obiegu”.

„Ryż na obszarach torfowych jest już uprawiany w północnej Szwajcarii. Okazało się to korzystne dla różnorodności biologicznej i rolników” – twierdzi badacz Julian Helfenstein, cytowany w komunikacie. Zauważa on, że w Holandii, kraju o podobnym klimacie, jest znaczny potencjał dla tego rodzaju upraw.

Poleć
Udostępnij