W czasie pandemii przybywa mieszkańców obszarów wiejskich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-05-2021,13:40 Aktualizacja: 17-05-2021,13:49
A A A

Co najmniej 5 tys. osób przeniosło się w okresie pandemii Covid-19 z miast Portugalii na prowincję - wynika z szacunków ministerstwa spójności terytorialnej.

Jak poinformowała minister Ana Abrunhosa, zdecydowana większość migrujących na wieś obywateli mogła skorzystać od kwietnia 2020 roku z rządowych programów wspierających zaludnianie prowincji.

apel o szacunek do pracy rolnika, Żory, gminy wiejskie

"Nie przeszkadzajmy" - miasto apeluje o szacunek do pracy rolnika

Apel o szacunek i zrozumienie dla pracy rolników wystosował Urząd Miasta Żory (woj. śląskie) do mieszkańców, zwłaszcza tych z dzielnic, gdzie są tereny rolnicze. "Zwracamy się do żorzan, którzy mieszkają w sąsiedztwie...

Dodała, że część osób rozpoczynających życie na obszarach wiejskich stanowią obywatele, którzy powrócili z emigracji.

Przedstawicielka rządu premiera Antonia Costy wyjaśniła, że utrzymywanie możliwości wykonywania telepracy przez administrację publiczną oraz liczne firmy sprzyja zjawisku migrowania obywateli na tereny wiejskie. Abrunhosa wyraziła nadzieję, że fenomen ten utrzyma się w najbliższych latach.

Portugalska prowincja staje się w okresie pandemii także obszarem większego zainteresowania ze strony indywidualnych osób inwestujących w agroturystykę, a także grup hotelarskich.

Jak powiedział Eliderico Viegas, szef grupującej przedsiębiorców sektora turystycznego organizacji AHETA, wraz z pojawieniem się Covid-19 liczne spółki z branży nasiliły rozwijanie projektów na prowincji obejmujących wynajem wczasowiczom domów i obiektów agroturystycznych.

- Zjawisko to wynika z widocznego trendu dystansowania się urlopowiczów od popularnych wśród masowego turysty kurortów. W okresie pandemii wolą oni wypoczynek z dala od zgiełku i blisko natury - wyjaśnił Viegas.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj