Ustawa o obrocie ziemią budzi emocje. Protest na ulicach stolicy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Natalia Dziurdzińska PAP (em) | redakcja@agropolska.pl
06-02-2020,13:50 Aktualizacja: 06-02-2020,14:33
A A A

Przed Biurem Prezydenta Ukrainy w Kijowie zebrali się w czwartek przeciwnicy przygotowywanej ustawy o obrocie ziemią rolną. Protestujący nie chcą dopuścić do przyjęcia jej przez parlament.

Rano w demonstracji brało udział kilkaset osób; na miejsce wciąż przybywają kolejni protestujący - informuje Interfax-Ukraina. Uczestnicy akcji planują przemaszerować przed siedzibę Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy.

sprzedaż ziemi, dzierżawa ziemi, kowr, grzegorz pięta, Wojciech Adamczyk

KOWR podał, ile hektarów ziemi sprzedano w tym roku

W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa sprzedał 2,6 tys. ha gruntów z państwowych zasobów, w tym 400 ha były to grunty nierolne - poinformował rzecznik Wojciech Adamczyk. W tym czasie zawarto...

W grudniu ustawa o obrocie ziemią rolną została przyjęta przez Radę Najwyższą w pierwszym czytaniu. Oczekuje się, że w czwartek projekt ustawy będzie rozpatrzony przez izbę w drugim, ostatecznym czytaniu.

Po przyjęciu w drugim czytaniu, podpisaniu przez przewodniczącego parlamentu i prezydenta oraz publikacji w mediach rządowych ustawa wejdzie w życie.

Przeciwnicy zaproponowanych przez prezydencką partię Sługa Narodu rozwiązań obawiają się m.in., że ich wynikiem może być koncentracja dużych areałów gruntów w jednych rękach.

Ukraińskie władze liczą, że uwolnienie rynku handlu ziemią pozwoli na wzrost PKB o 2-3 punkty procentowe w pierwszym roku obowiązywania ustawy.

Projekt ustawy napisała grupa deputowanych prezydenckiej partii Sługa Narodu. Mówi ona m.in., że prawo do nabywania ziemi rolnej będą mieli wyłącznie: państwo, wspólnoty lokalne, obywatele ukraińscy oraz firmy zarejestrowane na Ukrainie. Cudzoziemcom ziemia nie będzie sprzedawana.

powierzchnia użytków rolnych, rolnictwo ekologiczne, prow 2014-2020, gus

Mniej ziemi rolniczej i dopłat "ekologicznych"

Systematycznie zwiększa się powierzchnia gruntów zabudowanych, a maleje użytków rolnych. Spadają ostatnio płatności dla gospodarstw ekologicznych - wynika z opracowania GUS "Wskaźniki zielonej gospodarki w Polsce 2019 r.". W...

Będą mogły jednak kupować ją firmy rolnicze, które przed wejściem ustawy w życie miały podpisane umowy na jej dzierżawienie oraz były zarejestrowane na Ukrainie ponad trzy lata.

W ustawie zawarto propozycję pozbawienia prawa do nabywania ziemi osób fizycznych i prawnych z państw, które objęte są ukraińskimi sankcjami.

Obywatele innych krajów mogą jednak stać się właścicielami gruntów na Ukrainie drogą spadku, ale powinni załatwić związane z tym formalności w ciągu roku.

Moratorium na sprzedaż gruntów rolnych obowiązuje na Ukrainie od początku XXI wieku. Do jego zniesienia zachęcał władze w Kijowie m.in. Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj