Ukraińskie ciężarówki zablokowane na granicy z Polską mają być przewożone koleją

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
07-12-2023,17:15 Aktualizacja: 07-12-2023,17:19
A A A

Ukraińskie ciężarówki, które utknęły na granicy z Polską z powodu blokady, będą przewożone platformami kolejowymi - poinformowała w czwartek agencja Reutera.

„Pierwszy pociąg relacji Izów-Hrubieszów, przewożący 23 ciężarówki, stoi obecnie na granicy i jest kontrolowany przez polskie służby" - powiedział Wałerij Tkaczow, zastępca dyrektora działu handlowego Ukrzaliznycy, ukraińskich kolei państwowych.

protest, przewoźnicy, protest przewoźników, granica, transport, zezwolenia, ke, ukraina, rolnicy

Premier: będziemy wnosić o przywrócenie zezwoleń dla przewoźników z Ukrainy

Zezwolenia, które musieli posiadać przewoźnicy z Ukrainy wjeżdżający do UE działały dobrze i będziemy wznosić, aby zostały przywrócone - zapowiedział w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu pytany był w środę przez...

Dodał, że strony ukraińska i polska uzgadniają obecnie kwestie techniczne. Polskie służby celne mają pytania dotyczące wymiarów ładunków, a także obecności paliwa w zbiornikach samochodów.

"Gdy tylko ten pociąg testowy przejedzie i wszystko będzie w porządku, uruchomimy przewozy na masową skalę" - dodał urzędnik.

Ukraińskie władze twierdzą, że na wjazd do Polski oczekuje około 3 tys. ukraińskich ciężarówek. Spowodowane jest to blokadą prowadzoną przez polskich przewoźników (do których dołączyli rolnicy), których głównym żądaniem jest ograniczenie objętości przewozów i zredukowanie liczby zezwoleń na takie przewozy dla ukraińskich kierowców.

Zdaniem władz w Kijowie oraz władz UE w Brukseli nie jest to możliwe. Jak dotąd władze Polski i Ukrainy nie były w stanie uzgodnić z protestującymi warunków przerwania blokady i wypracowania kompromisu - napisał Reuters.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu