UE przeznaczy miliony euro z rezerwy dla rolników m.in. w Polsce. To pomoc po przymrozkach i gradobiciach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
10-07-2024,9:20 Aktualizacja: 10-07-2024,9:25
A A A

Komisja Europejska przeznaczy 77 mln euro z rezerwy rolnej na wsparcie rolników z sektorów owoców, warzyw i wina w Austrii, Czechach i Polsce, którzy ostatnio ucierpieli z powodu niekorzystnych zjawisk klimatycznych, a także portugalskich producentów wina, którzy borykają się z poważnymi zakłóceniami na rynku.

Komisja, przy zgodzie państw członkowskich, zdecydowała, że przeznaczy 10 mln euro dla Austrii, 15 mln euro dla Czech, 37 mln euro dla Polski i 15 mln euro dla Portugalii. Kraje te mogą uzupełnić to wsparcie UE o maksymalnie 200 proc. środkami krajowymi.

Wiosną tego roku Czechy, część Austrii i część Polski dotknęły bezprecedensowe przymrozki, które po wyjątkowo łagodnych temperaturach w marcu miały znaczny wpływ na sady i winnice. Dodatkowe szkody zostały spowodowane w Polsce przez gradobicie.

siekierski, komisja europejska, ke, przymrozki

Szef MRiRW: złożyliśmy wniosek do KE o wsparcie dla rolników poszkodowanych w związku z przymrozkami oraz gradobiciem

Złożyliśmy wniosek do Komisji Europejskiej o udzielenie wsparcia dla rolników, którzy ponieśli straty z tytułu kwietniowych przymrozków oraz gradobicia - poinformował w poniedziałek minister rolnictwa Czesław...

Władze krajowe rozdzielą pomoc bezpośrednio między rolników, aby zrekompensować im straty gospodarcze. Austria, Czechy i Polska będą musiały powiadomić Komisję w szczególności o kryteriach stosowanych do obliczania pomocy indywidualnej oraz działaniach podjętych w celu uniknięcia zakłócenia konkurencji.

Tymczasem producenci wina w Portugalii cierpią z powodu zakłóceń równowagi rynkowej, które mogą przekształcić się w przedłużający się i szerszy kryzys. Powodem jest spadek sprzedaży wina czerwonego w połączeniu ze wzrostem produkcji w ubiegłym roku.

Władze Portugalii mogą wypłacać pomoc producentom wina, spółdzielniom winiarskim, gorzelniom i przedsiębiorstwom winiarskim. Ustanowią zasady składania wniosków o wsparcie.

Płatności dla rolników Czech, Austrii i Polski muszą zostać dokonane do 31 stycznia 2025 r., natomiast w Portugalii - do 30 kwietnia 2025 r.

Poleć
Udostępnij