Światowe porozumienie ws. ochrony klimatu przyjęte przez COP21

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-12-2015,8:50 Aktualizacja: 13-12-2015,10:26
A A A

Blisko 200 krajów konwencji klimatycznej ONZ w sobotę przyjęło w Paryżu porozumienie, które ma zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie "znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza". To pierwsza w historii umowa klimatyczna o takim zasięgu.

- Paryskie porozumienie zostało przyjęte - oświadczył w sobotę wieczorem przewodniczący COP21, szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius. Wybuchły gromkie oklaski, później Fabius stuknął zielonym młoteczkiem.

Laurent Fabius, MSZ Francji, COP21, Paryż, globalne ocieplenie

Teraz najlepszy moment na porozumienie ws. klimatu

Nigdy nie było lepszego momentu na osiągnięcie ambitnego, globalnego porozumienia ws. ochrony klimatu i to na rządach państw spoczywa odpowiedzialność za wypracowanie koniecznych do tego celu kompromisów - oświadczył w piątek szef MSZ...
Celem globalnej umowy "jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza ponad poziom przedindustrialny i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 stopnia".

Aby osiągnąć ten długoterminowy cel, strony będą dążyć do osiągnięcia szczytu emisji gazów cieplarnianych "tak szybko jak to możliwe", uznając, że zabierze to więcej czasu krajom rozwijającym się.

Potem kraje mają dążyć do zrównoważenia w 2. połowie wieku emisji gazów cieplarnianych z ich usuwaniem, w tym pochłanianiem.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!