Stało się. UE przywróciła cła na import jaj i cukru z Ukrainy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Cedro PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
02-07-2024,12:00 Aktualizacja: 02-07-2024,12:05
A A A

Unia Europejska przywróciła we wtorek cła na import jaj i cukru z Ukrainy. Skorzystała w ten sposób z tzw. hamulca bezpieczeństwa przewidzianego w nowym rozporządzeniu przedłużającym wolny handel z Ukrainą do czerwca 2025 r.

Handel produktami rolnymi z Ukrainą został zliberalizowany w czerwcu 2022 r. W ten sposób UE wsparła ukraińskich producentów, którzy znaleźli się w trudnym położeniu po rosyjskim ataku na ich kraj.

Rozporządzenia znoszące cła i kontyngenty obowiązują przez rok. UE dwukrotnie przedłużała liberalizację handlu z Ukrainą, ale w tym roku wprowadzono ograniczenia.

wiceminister rozwoju, paszyk, cła, ukraina

Paszyk o cłach na cukier i jaja z Ukrainy: to dobra wiadomość dla Polaków

To dobra wiadomość dla wszystkich Polaków, bo dobra kondycja ekonomiczna i bezpieczeństwo sektora żywnościowego to gwarancja, że na półkach sklepowych będą produkty z Polski - powiedział minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk...

Ukraina może dalej eksportować do UE żywność na zliberalizowanych zasadach, ale część towarów - jaja, drób, miód, cukier, owies, kukurydza i kasza - została objęta ograniczeniami ilościowymi. Przy ich wyliczaniu brana jest pod uwagę średnia z lat 2023, 2022 oraz z pierwszej połowy 2021 r.

Jeżeli wielkość importu przekracza średnią z tego okresu, Komisja Europejska może uruchomić tzw. hamulec bezpieczeństwa prowadzący do przywrócenia ceł. Stało się tak już w przypadku owsa, a od wtorku - w związku z opublikowaniem dwóch rozporządzeń w Dzienniku Urzędowym UE - taryfami objęci są też eksporterzy jaj i cukru.

Cła będą przywrócone do końca 2024 r. UE zastosuje wobec producentów jaj i cukru stawkę podstawową obowiązującą inne kraje trzecie wynikającą z zasad Światowej Organizacji Handlu (WTO). Od 1 stycznia 2025 r. cła mogą zostać z powrotem zniesione.

Wolny handel z Ukrainą na obecnych zasadach będzie obowiązywać do 5 czerwca 2025 r.

Poleć
Udostępnij