Sprzedają coraz więcej towarów rolno-spożywczych. I sporo zarabiają

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
08-02-2017,12:55 Aktualizacja: 08-02-2017,13:19
A A A

W 2016 roku wartość wywozu żywności i napojów z Irlandii przekroczyła po raz pierwszy 11 miliardów euro. Zadecydowała o tym duża sprzedaż mięsa - przede wszystkim owczego, wieprzowiny oraz przetworów.

Eksperci podkreślają, że wzmożonemu eksportowi sprzyjała zwiększa dywersyfikacja rynków zbytu oraz mniejsze uzależnienie się od Wielkiej Brytanii, największego odbiorcy towarów rolno-spożywczych z Zielonej Wyspy - informuje FAMMU/FAPA.  

bydło, ceny bydła, irlandia, wielka brytania, irlandzkie stowarzyszenie farmerów, brexit

Brytyjczycy powinni więcej płacić za irlandzką wołowinę

Joe Healy, szef irlandzkiego stowarzyszenia farmerów (IFA) domaga się, by brytyjscy detaliści więcej płacili za irlandzką wołowinę i  przekazywali część tych zysków z powrotem do rolników.   Prezes IFA przekonuje, że...

Wartość wysyłek w tym kierunku spadła o 8 proc., głównie ze względu na zmiany kursu walutowego, rosnącą niepewność związaną z Brexitem oraz silniejszą konkurencję. Obniżka została zrekompensowana przez zwiększony eksport do innych krajów UE oraz na rynki wschodzące - do Ameryki Północnej, Chin oraz reszty Azji.

Wartość wywiezionego mięsa oraz żywca z Irlandii w 2016 r. stanowiła około jedną trzecią sprzedaży towarów rolno-spożywczych i wyniosła 3,66 mld euro (-2 proc.). W górę poszły zyski z eksportu mięsa owczego, wieprzowiny oraz przetworów, a obniżyły się z wywozu żywca, w szczególności bydła i drobiu ze względu na mniejszą produkcję.

Prognozy dotyczące handlu w 2017 roku są dość mieszane. Silny wzrost podaży bydła rzeźnego uderzy prawdopodobnie dotkliwie w irlandzki rynek, natomiast perspektywy dla wysyłek mięsa owczego oraz wieprzowiny wyglądają stabilnie.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!