Setki tysięcy hektarów zniszczonych upraw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-09-2022,14:20 Aktualizacja: 05-09-2022,14:21
A A A

W rezultacie utrzymującej się w Rumunii suszy zniszczonych zostało w tym roku prawie 460 tys. hektarów upraw, głównie zbóż - podało tamtejsze ministerstwo rolnictwa.

Według resortu tylko w ostatnim tygodniu sierpnia obszar zniszczonych w efekcie niedoboru wody upraw powiększył się o prawie 30 tys. hektarów. Z 41 okręgów w kraju tylko w 6 nie doszło do zniszczeń.

susza w Mołdawii, zniszczone uprawy, Natalia Gavrilita, kukurydza, słonecznik

Susza zniszczyła wiele upraw. Rolnicy proszą rząd o wsparcie

Uprawy kukurydzy, słonecznika oraz buraków cukrowych są w Mołdawii z powodu suszy o ponad 60 proc. mniejsze - podało Stowarzyszenie Sektora Rolniczego (AFF) w liście do rządu Natalii Gavrility. Plantatorzy zaapelowali do władz kraju o pilne...

Według obliczeń ministerstwa największa zniszczona przez suszę powierzchnia upraw rolnych to tereny, gdzie posiano zboża, szczególnie pszenicę i pszenżyto.

W sumie uszkodzone zostały uprawy tych roślin zajmujące blisko 207 tys. ha.

Na kolejnych miejscach pod względem wielkości obszaru zniszczonego przez suszę są kukurydza i słonecznik, w przypadku których doszło do powstania szkód odpowiednio na 118,4 tys. ha oraz 58,2 tys. ha.

Niedobór wody doprowadził również do zniszczenia 33,3 tys. ha, na których posiano jęczmień, owies i żyto, a także 31 tys. ha rzepaku - przekazało ministerstwo rolnictwa Rumunii.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu