Rynek UE priorytetem dla rosyjskiego giganta mięsnego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
20-12-2016,9:30 Aktualizacja: 20-12-2016,10:52
A A A

Zakład drobiarski, należący do firmy Cherkizowo, rosyjskiego giganta mięsnego uzyskał zezwolenie na wysyłki mięsa kurcząt do Unii Europejskiej.

Unijny rynek jest jednym z priorytetów w planie rozwoju firmy na nadchodzące lata. To nie dziwi bowiem potencjał importowy Wspólnoty wynosi ok. 1 mln ton mięsa drobiu rocznie. Rosja nie posiada kontyngentu na dostawy mięsa kurcząt do UE, ale tamtejsi producenci mają nadzieję, że zostanie niebawem wprowadzony - informuje FAMMU/FAPA.

Rosja, embargo, żywność, Putin, Federacja Rosyjska, Moskwa

Putin: Rosja będzie zwlekać jak można najdłużej ze zniesieniem embarga

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył we wtorek, że Moskwa zamierza zwlekać najdłużej, jak to możliwe ze zniesieniem embarga na zachodnią żywność. Zastrzegł przy tym, że nie chodzi o kontrsankcje, lecz o ochronę własnego rynku. "Będziemy...

Cherkizowo jest dziewiątym producentem mięsa w Rosji, który został zatwierdzony do eksportu drobiu do UE w ostatnich dwóch latach. Obecnie Rosja może wysyłać ten gatunek mięsa do UE w ramach wspólnego kontyngentu dla krajów trzecich.

Dozwolone ilości w ramach tej kwoty są jednak niewielkie, a dostawy poza kontyngentem są nieopłacalne ze względu na bardzo wysokie unijne cła. Moskwa od kilku lat negocjuje z Brukselą wprowadzenie własnego kontyngentu na drób, jednak w rozmowach nie ma znacznego postępu.

Analitycy twierdzą, że ekspansja eksportu mięsa drobiu jest niezbędna dla rozwoju krajowego sektora, ponieważ rynek wewnętrzny wykazuje już oznaki nasycenia. Ceny drobiu w Rosji spadają, a tempo wzrostu produkcji słabnie.

Siergiej Juszin, przewodniczący stowarzyszenia producentów mięsa przekonuje, że obecnie wszystkie obiecujące rynki zbytu (w tym Chiny) są zamknięte dla rosyjskich dostawców. Pod koniec roku miały ruszyć dostawy właśnie do Państwa Środka, ale negocjacje przedłużają się.

Rosja próbuje eksportować produkty drobiowe na Bliski Wschód i do Afryki Północnej, ale wywóz w tym kierunku jest powolny przede wszystkim z powodu silnej konkurencji ze strony Brazylii. Według prognoz ministerstwa rolnictwa w Moskwie kraj w 2016 roku może wyeksportować drób o wartości 20 mln dolarów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj