Rosja wyprodukuje sporo zboża i będzie ważnym graczem na rynku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-10-2015,11:25 Aktualizacja: 15-10-2015,11:49
A A A

Zbiory zbóż w Rosji szacowane są na 100,9 mln ton. To nieznacznie mniej niż przed rokiem, ale aż o 22 proc. powyżej średniej z ostatnich 5 lat.

Produkcja pszenicy jest na poziomie bardzo zbliżonym do ubiegłorocznego bowiem wzrost powierzchni upraw "zrównoważyły" gorsze plony - informuje FAMMU/FAPA. O 15 proc. spadły zbiory jęczmienia, ale dzięki zwiększeniu areału i poprawie plonowania o 15 proc. (do 13 mln ton) w górę poszła produkcja kukurydzy.  

eksport pszenicy, cła w eksporcie pszenicy, rynek zbóż

Rosja obniża cła w eksporcie pszenicy

Ministerstwo rolnictwa w Moskwie przedstawiło propozycję redukcji ceł w eksporcie pszenicy. Kwota odliczana od cen zbóż ma zostać podniesiona z 5500 do 6500 rubli za tonę. Resort proponuje również obniżenie - do 10 rubli za tonę -...

W większości kraju pogoda sprzyja uprawom zbóż ozimych. Jedynie na południu wciąż rolnikom daje się we znaki susza, lecz w tamtych regionach siać można do końca października. Według oficjalnych prognoz rządowych, areał zbóż ozimych na zbiór w 2016 roku wyniesie 18 mln ha, czyli o 1 mln ha więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Eksport zbóż z Rosji w sezonie 2015/16 jest prognozowany na 30,2 mln ton - nieznacznie poniżej rekordu odnotowanego w poprzednim sezonie. Szacowana sprzedaż jest jednak o 45 proc. wyższa w porównaniu do 5-letniej średniej. Największy udział w wywozie ma pszenica (około 74 proc.), a resztę stanowi jęczmień, kukurydza oraz żyto.

Spadają jednak ceny pszenicy konsumpcyjnej. To efekt wysokiej podaży i spadku wartości rubla. We wrześniu stawki eksportowe były aż o jedną trzecią niższe niż o tej porze przed rokiem.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu