Rosja może zostać liderem w eksporcie pszenicy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-02-2016,8:20 Aktualizacja: 09-02-2016,9:06
A A A

Rosja może w roku 2016 zostać liderem w eksporcie pszenicy. Tak wynika z przedstawionych szacunków rosyjskiego ministerstwa rolnictwa, a także z przewidywań analityków cytowanych przez dziennik "The Wall Street Journal".

Resort rolnictwa w Moskwie ocenił, że eksport pszenicy wyniesie 22-23 mln ton, czyli oszacował to skromniej niż analitycy z USA, którzy uważają, że Rosja wyeksportuje 23,5 mln ton tego zboża.

- Prognozujemy, że w tym roku gospodarczym w rolnictwie (od lipca do lipca 2015-2016) eksport pszenicy z Rosji może wzrosnąć o około 3 proc. i wynieść 22-23 mln ton (w latach 2014-2015 - 21,9 mln ton) - poinformował przedstawiciel ministra rolnictwa Rosji.

Federalna Służba Bezpieczeństwa, Rossielchoznadzor, pomarańcze

Rosjanie nie mają litości dla tureckich cytrusów

Łupem funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i inspektorów Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzoru) padło 490 kg tureckich pomarańczy sprzedawanych na bazarze w autonomicznej republice...

"The Wall Street Journal" uważa, że Rosja może zostać obecnie największym na świecie eksporterem pszenicy i sprzedać za granicę 23,5 mln ton tego zboża.

Konkurentami Federacji Rosyjskiej w tej dziedzinie są tradycyjnie USA i Kanada. Jednakże w tym roku ich eksport, jak się szacuje, może być znacznie niższy. Sprzedaż ze Stanów Zjednoczonych może wynieść 21,8 mln ton pszenicy, z Kanady 20,5 mln ton, czyli najmniej od niemal 40 lat.

Eksperci tłumaczą to silnym dolarem i potęgującą się konkurencją na rynku światowym, co czyni północnoamerykańską podaż za drogą dla kupujących.

- Rosja powraca na historyczne miejsce lidera w eksporcie pszenicy na rynku światowym - oświadczył w telewizji "Rossija 1" Aleksandr Tkaczow, minister rolnictwa

- W ciągu ostatnich 10 lat produkcja zbóż w Rosji zwiększyła się o jedną czwartą i wynosi ok. 30 mln ton, z czego 22 mln ton stanowi pszenica - powiedział minister.

Podkreślił, że obecnie Rosja przoduje pod względem eksportu zbóż na rynkach regionu śródziemnomorskiego. Dalszy potencjał wzrostu eksportu resort rolnictwa dostrzega, zdaniem jego szefa, na rynkach azjatyckich, przede wszystkim w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj