Rolnicy: to będzie czarny rok dla produkcji oliwy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Sylwia Wysocka PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
30-07-2017,16:00 Aktualizacja: 30-07-2017,11:10
A A A

To będzie czarny rok dla oliwy - ostrzegają włoscy rolnicy. Szacuje się, że jej produkcja w tym roku spadnie prawie o połowę z powodu rekordowej suszy, a ceny będą bardzo wysokie.

Na dwa miesiące przed rozpoczęciem zbioru oliwek rolniczy związek Coldiretti przedstawił pesymistyczny scenariusz, według którego zapowiada się kolejny z rzędu kryzysowy rok dla produkcji włoskiej oliwy.

Włochy, susza, uprawa, straty w rolnictwie, nawadnianie pól, klęska żywiołowa

Susza niszczy uprawy. Chcą ogłoszenia klęski żywiołowej

Władze dziesięciu, czyli połowy wszystkich włoskich regionów przygotowały wnioski do ministerstwa rolnictwa o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej z powodu rekordowej suszy - podały media. Decyzja umożliwiłaby dostęp do funduszy na pokrycie...
Sytuację - jak ostrzegają eksperci - pogorszy jeszcze kolejna fala upałów zapowiadana od poniedziałku. Antycyklon, któremu synoptycy nadali nazwę Lucyfer, ma przynieść począwszy od ostatniego dnia lipca temperatury powyżej 40 stopni.

- Mieliśmy w tym roku wielkie nadzieje, kwitnienie było piękne, dobre było też owocowanie, a potem przestał padać deszcz i wcześniej niż zwykle przyszły upały - powiedział prezes konsorcjum hodowców oliwek David Granieri, cytowany w sobotę przez dziennik "La Repubblica".

Zauważył następnie: "Susza panuje już co roku, a my dobrze wiemy, że musimy zmienić warunki upraw w naszych gajach oliwnych. Musimy mieć możliwość ich nawadniania, tak jak w przypadku innych upraw".

ministerstwo rolnictwa, wspólna polityka rolna, wpr, dopłaty bezpośrednie, ryszard zarudzki, włochy

Polska i Włochy powinny razem walczyć o nowy budżet dla rolników

Takie kraje jak Włochy czy Polska, w których rolnictwo odgrywa istotną role, powinny zjednoczyć siły w walce o nowy budżet w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE po 2020 roku - uważa Roberto Moncalvo, prezes Confederazione Nazionale...
W rezultacie wielotygodniowej suszy oliwki mają duże pestki i niewiele miąższu.

Według zaprezentowanych prognoz w zależności od regionu oliwek będzie mniej o 30 do 60 procent.

Największe straty przewiduje się w regionie Marche. O jedną trzecią spadną zbiory w ich największym we Włoszech zagłębiu, czyli w Apulii.

Przedstawiciele rolniczego związku ostrzegają, że wraz ze spadkiem produkcji wysokiej jakości oliwy rośnie ryzyko oszustw, w tym jej podrabiania. Już obecnie dwie na trzy butelki oliwy rozlewanej we Włoszech zawierają tę z oliwek z zagranicy - przypomina związek Coldiretti.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu