Rolnicy protestują na drogach. Nie chcą ukraińskiego ziarna

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewgenia Manołowa PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-09-2022,14:10 Aktualizacja: 14-09-2022,14:12
A A A

Duże protesty rolników rozpoczęły się w Bułgarii. Producenci zboża i słonecznika wyjechali na drogi maszynami poważnie utrudniając ruch. Rolnicy protestują przeciwko importowi ziarna z Ukrainy.

W regionie miasta Dobricz, głównym regionie uprawy zbóż i słonecznika w kraju, na drogach pojawiły się setki traktorów, a w okolicach Jambołu - ponad 60. Protesty odbywają się też m.in. w rejonie Burgas i Starej Zagory.

eksport ziarna z Ukrainy, Henryk Kowalczyk, produkcja zbóż, wojna w Ukrainie

Światu grozi głód. Trzeba budować korytarze wywozu zboża z Ukrainy

Trzeba budować - alternatywne wobec rosyjskich - korytarze wywozu zboża z Ukrainy - podkreślił Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Dodał, że mimo deklaracji powstania unijnych korytarzy solidarnościowych, to żadna pomoc w tej sprawie nie została...

Nikołaj Kirow, szef związku producentów twierdzi, że z Ukrainy sprowadzono już 750-800 tys. ton słonecznika, a bułgarska produkcja zalega w magazynach. Jego zdaniem import słonecznika, pszenicy czy kukurydzy odbywa się bez należytej kontroli fitosanitarnej. Według badań przeprowadzonych przez bułgarskich producentów, w importowanych produktach są szkodliwe substancje, zakazane w UE.

Protesty są również nazywane znakiem solidarności z europejskimi producentami. - Będziemy solidarni z kolegami z 10-15 krajów unijnych, protestującymi przeciwko niskim cenom słonecznika i kukurydzy, importowanym bez reglamentowania z Ukrainy, a przy produkcji których wykorzystywano preparaty, które nie są certyfikowane w UE - stwierdził Kirow.

Protesty bułgarskich producentów będą kontynuowane.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu