Rolnicy patrolują pola. Złodzieje kradną tony owoców i warzyw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Grażyna Opińska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-03-2023,8:45 Aktualizacja: 07-03-2023,8:51
A A A

Rolnicy w Andaluzji, na południu Hiszpanii, poza codzienną pracą zmuszeni są do nocnego patrolowania pól w związku z falą kradzieży owoców i warzyw przez zorganizowane grupy przestępcze. Ich ceny poszły w górę ze względu na niedobory.

Tylko w ostatnich kilku dniach w prowincji Huelva zrabowano co najmniej 3 tony owoców, głównie truskawek, a straty mogą być większe, gdyż wielu rolników rezygnuje z denuncjowania kradzieży, nie mając na to czasu albo nie wierząc w zmianę sytuacji - wynika z komunikatu związku drobnych producentów rolnych (UPA).

ograniczenia w sprzedaży owoców i warzyw, Wielka Brytania, brexit, Aldi, Tesco

Supermarkety reglamentują sprzedaż owoców i warzyw

Już cztery brytyjskie sieci supermarketów wprowadziły ograniczenia w sprzedaży niektórych owoców i warzyw. Problemy z ich dostępnością są efektem złej pogody i wysokich cen energii, mogą potrwać przez kilka tygodni. Najpierw...

Do rabunków upraw dochodzi w nocy, głównie na polach położonych przy drogach umożliwiających dojazd większym pojazdom. Zwykle "zwiadowca" należący do grupy przestępczej lokalizuje plantacje, aby sprawdzić, gdzie owoce jeszcze nie zostały zebrane, ale już dojrzały do zbioru i wysyła współrzędne przez telefon.

O świcie przyjeżdżają tam furgonetki z nielegalnymi pracownikami, którzy otrzymują zapłatę od ilości zebranych skrzyń owoców lub warzyw. Towar sprzedawany jest taniej w hurtowniach funkcjonujących poza legalnym rynkiem. Ceny w ostatnich tygodniach wzrosły w Hiszpanii ze względu na niedobory spowodowane m.in. suszą, wysokimi cenami energii oraz problemami logistycznymi.

- Do straty owoców i warzyw przez rolników należy dołączyć spore szkody uboczne - podeptane sadzonki czy uszkodzone systemy nawodniające - podkreślił Manuel Piedra, sekretarz generalny UPA w Huelvie.

Organizacja zaapelowała do regionalnego rządu o wzmocnienia ochrony upraw oraz przeprowadzania inspekcji cyrkulujących w nocy furgonetek ze strony Gwardii Cywilnej i policji krajowej. W ubiegłym tygodniu doszło do pierwszych zatrzymań złodziei na niektórych plantacjach.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu