Ptasia grypa nie daje o sobie zapomnieć

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
26-07-2016,11:55 Aktualizacja: 26-07-2016,12:41
A A A

We Francji potwierdzono dwa nowe przypadki wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5N1. Zakażenia wykryto dzięki zwiększonym działaniom służb monitorujących chorobę.

Pierwsze ognisko stwierdzono w gospodarstwie hodowlanym drobiu wodnego w departamencie Aveyron w Langwedocji na południu kraju w ramach kontroli statusu zdrowotnego ferm z regionu - informuje FAMMU/FAPA.

ptasia grypa, hongkong, ptasia grypa h7n9, chiny

W Hongkongu wybito tysiące ptaków po stwierdzeniu ptasiej grypy

Władze w Hongkongu przeprowadziły we wtorek ubój 4,5 tys. sztuk ptactwa - kurcząt i gołębi - w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy H7N9. Niedawno w tej dawnej brytyjskiej kolonii wykryto przypadek choroby. W ciągu...

Drugie zachorowanie wystąpiło na fermie kurcząt brojlerów w departamencie Dordogne, położonym w Akwitanii w południowo-zachodniej części kraju. W wyniku obu zakażeń wybito ponad 6 tys. ptaków.

Od początku epidemii ptasiej grypy we Francji (listopad 2015 r.) do dziś wykryto 79 zakażeń. Wirus rozprzestrzenia się głównie u drobiu wodnego w południowo-zachodnich regionach, gdzie znajduje się dużo gospodarstw produkcyjnych pasztet z otłuszczonych wątróbek gęsich lub kaczych - foie gras.

Nowe przypadki zachorowań miały miejsce podczas fazy odnawiania populacji drobiu w ramach programu zwalczania ptasiej grypy. Fazę poprzedzał etap depopulacji i dezynfekcji gospodarstw produkcyjnych, który trwał od stycznia do czerwca. Sporo ferm hodowlanych musiało w tym czasie zawiesić produkcję.

Z powodu epidemii wiele krajów wprowadziło restrykcje w imporcie francuskiego drobiu. Ze względu na zakaz handlu ucierpieli tamtejsi rolnicy - producenci pasztetu. Farmerzy, którzy musieli zawiesić działalność otrzymali rekompensaty współfinansowane ze środków unijnych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj