Pszenica coraz tańsza, nasila się presja podaży

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
08-08-2016,14:05 Aktualizacja: 08-08-2016,15:07
A A A

Według najnowszych prognoz tegoroczna produkcja zbożowa w Rosji może osiągnąć nawet 110 mln ton - poinformowało ministerstwo rolnictwa w Moskwie. Gdyby szacunki potwierdziły się to o 2 mln ton zostanie pobity rekord zbiorów z 2008 roku.

Niezależna firma analityczna IKAR donosi z kolei, że cena ziarna o zawartości 12,5 proc. białka pod koniec ubiegłego tygodnia obniżyła się do 162 dolarów za tonę. Zbliżoną stawkę (163 dolary) podał też SovEcon - informuje FAMMU/FAPA.  

mleko, Rosja, produkcja mleka, mleczarnie

Mleko w Rosji jest fałszowane i niebezpieczne dla zdrowia

Mleko w Rosji może być niebezpieczne dla zdrowia. Z komunikatu Federalnej Służby Nadzoru Sanitarnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor) wynika, że tamtejsze mleczarnie chcąc wydłuży termin jego ważności dodają do niego niedozwolone środki....

Ceny pszenicy klasy trzeciej w europejskiej części kraju spadły natomiast przez tydzień o 375 rubli do 9.625 rubli za tonę (148 dolarów). Pszenica paszowa potaniała z kolei o 200 rubli za tonę.

Rosyjscy rolnicy - według ostatnich danych - zebrali 34,7 mln ton ziarna z 18 proc. powierzchni upraw, ale żniwa postępują w szybkim tempie. Eksperci zwracają jednak uwagę na stosunkowo niski udział pszenicy wysokiej jakości.

Od początku sezonu 2016/17 (1 lipca) do 20 lipca ten wielki kraj sprzedał za granicę 1,2 mln ton zbóż, w tym 835,7 tys. ton pszenicy. Tempo eksportu jest o 7 proc. szybsze w porównaniu z analogicznym okresem sezon wcześniej.

W ubiegłym tygodniu pojawiły się doniesienia SovEcon, że rosyjski rząd może wprowadzić zmiany w podatku eksportowym oraz obniżyć ceny w skupie, aby wspierać wywóz w perspektywie rekordowych zbiorów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement