Portugalia. Pierwsze wypłaty dla rolników za pracę "zwierząt-strażaków". Dostają 100-125 euro za hektar

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
23-04-2024,8:35 Aktualizacja: 23-04-2024,8:38
A A A

W środkowej Portugalii rozpoczęto wypłatę wynagrodzeń dla właścicieli zwierząt wspierających pracę strażaków na terenach o wysokim stopniu ryzyka pojawienia się ognia. Pierwsze pensje przekazano rolnikom w dystrykcie Viseu w środkowo-północnej części kraju.

Jak poinformował współodpowiedzialny za rozwój projektu z dystryktu Viseu Andre Mota, środki wypłacone przez regionalne władze zostały przekazane właścicielom stad owiec i kóz, które wypasają się zazwyczaj na łąkach w pobliżu drzewostanów.

portugalia, ukraina, import, zboże

Portugalia. Rekordowy import ukraińskiego zboża w 2023 r. Rolnicy protestują

W 2023 r. do Portugalii sprowadzono ukraińskie zboże o nienotowanej wcześniej wartości 362 mln euro - wynika z danych Narodowego Instytutu Statystycznego (INE) w Lizbonie. To suma ponad pięć razy większa niż wartość całego portugalskiego eksportu...

Obecność owiec i kóz, jak sprecyzował, służy regularnemu oczyszczaniu terenu z roślinności, która po zajęciu przez pożar mogłaby stać się “przekaźnikiem ognia” pomiędzy dużymi kompleksami leśnymi.

Wartość środków wypłacanych rolnikom za wypasanie stad w ramach prewencji wynosi od 100 do 125 euro za hektar.

Uruchomienie podobnej inicjatywy, która dotarła do Portugalii z sąsiadującego z nią hiszpańskiego regionu Estremadura, zapowiedziało już kilka innych portugalskich dystryktów.

Inną formą obniżania ryzyka pojawienia się ognia jest w Portugalii tzw. kontrolowane przez straż pożarną wypalanie łąk.

Według szacunków rządu Portugalii w kraju tym wybucha średnio 20 tys. pożarów rocznie. W 2023 r. spłonęło tam w sumie ponad 33 tys. hektarów lasów oraz nieużytków rolnych.

Poleć
Udostępnij