Polska przeciwna współfinansowaniu płatności bezpośrednich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-01-2018,8:10 Aktualizacja: 26-01-2018,8:33
A A A

Ministrowie rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Czech, Węgier, Słowacji i Chorwacji podpisali wspólną deklarację na temat przyszłości rolnictwa i produkcji żywności w odniesieniu do propozycji KE dotyczącej Wspólnej Polityki Rolnej.

Resort rolnictwa poinformował w komunikacie, że Krzysztof Jurgiel uczestniczył w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej, które odbywało się w stolicy Węgier. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim ubiegłorocznej propozycji Komisji Europejskiej w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020.

wspólna polityka rolna po 2020 roku, wpr, sejmowa komisja rolnictwa

Polska ma priorytety w WPR po 2020 roku. Posłowie wspierają negocjatorów

Podczas wspólnego posiedzenie sejmowych komisji rolnictwa oraz ds. Unii Europejskiej posłowie poparli przygotowany przez PiS projekt uchwały, która ma pomóc rządowi w nagocjacjach w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej po...

- Dzisiejsze wystąpienie komisarza Phila Hogana budzi nadzieję, że ostateczna propozycja będzie do przyjęcia przez wszystkich - powiedział polityk w wystąpieniu.

Podkreślił, że "aby utrzymać pełną wspólnotowość unijnego budżetu i uniknąć podziału UE na kraje bogatsze i biedniejsze, powinniśmy dążyć do solidarnego finansowania luki, która powstanie po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej".

Jurgiel poinformował, że Polska jest przeciwna działaniom, które mogą doprowadzić do renacjonalizacji Wspólnej Polityki Rolnej.

Zdaniem ministra, luka budżetowa powinna być zrekompensowana przez zwiększenie budżetu wspólnotowego, a nie przez redukcje polityk.

Polska negatywnie też ocenia pomysł współfinansowania płatności bezpośrednich, gdyż taki krok byłby zagrożeniem dla funkcjonowania wspólnotowego rynku, zasad równej konkurencji i wspólnotowości tej polityki.

Krzysztof Jurgiel, Targi Gruene Woche, berlin, niemcy, Vytenis Andriukaitis, Phil Hogan

Minister gościł w Berlinie. Walka z ASF i WPR zdominowały rozmowy

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa spotkał się w Berlinie z unijnymi komisarzami ds. zdrowia oraz ds. rolnictwa - Vytenisem Andriukaitisem i Philem Hoganem. Rozmowy dotyczyły m.in. problemu afrykańskiego pomoru świń - poinformował resort...

Minister zwrócił uwagę, że w swojej propozycji KE wskazuje kilka ważnych spraw, które powinny być silniej ujęte w nowej Wspólnej Polityce Rolnej i podkreślił, że takie oczekiwania powinny być wyrażone wobec innych wspólnotowych polityk.

Szef resortu ponadto podkreślił, że w komunikacie KE brakuje kwestii finansowych, decydujących dla skuteczności WPR, brakuje wyraźnego odniesienia do rosnących potrzeb budżetowych tej polityki.

"Brakuje wyraźnego odniesienia się do kwestii wyrównania płatności bezpośrednich, które nadal są oparte o historyczne poziomy produkcji, chociaż dziś wszyscy rolnicy w Unii Europejskiej muszą wypełniać wszystkie wymogi. Płatności bezpośrednie nie mogą zakłócać warunków konkurencji i powinny być takie same dla wszystkich państw członkowskich" - powiedział minister, cytowany w komunikacie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu