Polska, Francja i Niemcy razem będą wspierać rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-06-2016,8:05 Aktualizacja: 10-06-2016,8:44
A A A

Ministrowie rolnictwa Polski, Francji i Niemiec podpisali w Warszawie porozumienie dotyczące wspólnych działań na rynkach rolnych - poinformował Krzysztof Jurgiel, szef resortu.

Dokument zawiera kilkanaście punktów - dotyczą one m.in. wsparcia, które pozwoli na stabilizację na rynku wieprzowiny oraz mleka. Chodzi ewentualne uruchomienie mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Ustalenia dotyczą także wprowadzenie pomocy, która pozwoliłaby na zachowanie płynności finansowej gospodarstw w ramach pomocy de minimis - tłumaczył polski minister.

phil hogan, dopłaty bezpośrednie, arimr

Dopłaty bezpośrednich za 2015 rok będą wypłacane do 15 października?

Phil Hogan, europejski komisarz do spraw Rolnictwa i Rozwoju Wsi potwierdził, że zamierza wydłużyć z 30 czerwca do 15 października termin zakończenia wypłat płatności bezpośrednich za 2015 rok. Wypłaty dokonane po 30 czerwca w danym kraju...

Jurgiel dodał, że Polska chce, by te ustalenia poparła Grupa Wyszehradzka, a także by porozumienie było przedmiotem obrad Rady Ministrów Rolnictwa UE w czerwcu.

Christian Schmidt, szef resortu rolnictwa Niemiec zauważył, że Trójkąt Weimarski "poczynił kolejny krok na rzecz europejskiego rolnictwa i rynku mleka". Jego zdaniem, sytuacja na rynkach rolnych jest obecnie krytyczna, w całej Europie rolnicy walczą o swoją egzystencję. Dlatego - jak mówił - chcemy mieć jasne przesłanie, że UE w tej trudnej sytuacji nie zostawi rolników samych sobie.

- Uchwaliliśmy szereg działań, które chcemy zaprezentować Komisji Europejskiej i unijnej Radzie Ministrów rolnictwa. Będziemy wzywać KE by przygotowała pakiet pomocowy i żeby wzięła pod uwagę te zasady, które reprezentuje wspólna polityka rolna - powiedział Schmidt. Dodał, że kraje Trójkąta Weimarskiego chcą wspierać rolników, ale także wezwać ich do dobrowolnego ograniczenia produkcji, w celu osiągnięcie lepszych cen sprzedaży.
Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa, MRiRW, rolnicy, opłacalność produkcji

Jurgiel: chcemy, by większe zyski zostawały w kieszeni rolników

Rolnictwo, produkcja żywności, rozwój obszarów wiejskich są strategicznym zadaniem państwa - podkreślił minister Rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Zapewnił, że rząd chce zwiększyć rolę rolników i producentów tak, by większe...

- Podpisaliśmy tzw. porozumienie warszawskie, jest ono szalenie ważne, bo pokazuje, że Francja, Polska i Niemcy doszły do porozumienia. Stwierdziliśmy, że zwłaszcza w sektorze mlecznym stoimy wobec problemu nadprodukcji - zaznaczył z kolei Stephane Le Foll, minister rolnictwa Francji. Dotyczy to przede wszystkim rynku mleka, gdzie od roku rośnie produkcja i rynek jest zdestabilizowany.

Jak dodał są też propozycje dotyczące rynku warzyw i owoców oraz wieprzowiny, na czym Polsce zależy. - Chcielibyśmy zachęcić inne kraje, by przyłączyły się do naszego stanowisku. Jestem usatysfakcjonowany ze spotkania - powiedział francuski polityk.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj