Połowa kosztów produkcji zbóż to nawozy. Jest pomysł, jak obniżyć ceny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-12-2021,10:35 Aktualizacja: 22-12-2021,10:40
A A A

O aktualnej sytuacji na rynku zbóż i postulacie zniesienia ceł antydumpingowych na zagraniczne nawozy, co miałoby zbić ich ceny - rozmawiano podczas grudniowego posiedzenia grupy roboczej "Zboża" zrzeszenia europejskich rolników Copa-Cogeca.

Według uczestników spotkania produkcja zbożowa w tym sezonie będzie zbliżona do tej sprzed roku. Podkreślano dobre plonowanie kukurydzy, ale jednocześnie zwracano uwagę, że rolnicy mają więcej powodów do zmartwień niż radości.

ceny nawozów, Anwil , Grupa Azoty, MRiRW, Waldemar Guba

Podwyżki nawet do 160 procent. Co resort podpowiada w kwestii nawozów?

Zwiększenie udziału w nawożeniu nawozów organicznych i polepszaczy gleby dostępnych lokalnie oraz dywersyfikacja zakupów, czyli podział na transze i nabywanie poza sezonem wiosennym i jesiennym - to rekomendacje resortu rolnictwa w...

Mówił o tym m.in. biorący udział w posiedzeniu Jerzy Grabiński ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych (FBZPR) oraz członek Rady Ekspertów Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych (PZPRZ).

- Sytuacja jest bardzo trudna w związku z wysokimi cenami nawozów. W efekcie duża część producentów po prostu ich nie zastosowała. Jeżeli będzie kiepska zima, to wpłynie na przezimowanie upraw, a to z kolei przełoży się na zbiory. Brak odpowiednich dawek nawozów na jesieni nie wróży dobrze oziminom. To samo będzie dotyczyło nawożenia wiosennego, bo nic nie wskazuje, że stawki nawozów spadną. A rosną także ceny innych środków do produkcji rolnej - wyliczał Grabiński.

W związku z cenami nawozów Copa-Cogeca wysunęła postulat dotyczący zniesienia ceł antydumpingowych na zagraniczne produkty. Komisja Europejska podjęła decyzję, aby rozpocząć dochodzenie odnośnie rzeczywistego wpływu środków antydumpingowych na rynek, co farmerzy przyjęli z zadowoleniem.

"Od początku 2021 r. ceny nawozów azotowych wzrosły trzykrotnie. Obecnie stanowią 55 proc. kosztów produkcji dla rolników prowadzących uprawy w Europie. Oprócz tego wzrostu, podaż poza sezonem była niższa niż zazwyczaj i dystrybutorzy już teraz nie są pewni, czy będą w stanie zaspokoić popyt rolników w wielu państwach członkowskich do okresu wiosennego. Te warunki w ogromnym stopniu zagrażają zdolnościom produkcyjnym rolników. Dlatego Copa-Cogeca dopinguje Komisję Europejską o jak najszybsze działania w tym zakresie" - czytamy w serwisie FBZPR.

Podczas spotkania grupy "Zboża" rozmawiano ponadto o inicjatywach z zakresu rolnictwa węglowego oraz o niskich stawkach dofinansowania eko-programów, zawartych w krajowych planach strategicznych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement