Parlament popiera zakaz klonowania zwierząt hodowlanych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-06-2015,9:35 Aktualizacja: 18-06-2015,9:53
A A A

Komisje Parlamentu Europejskiego ds. Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności oraz ds. Rolnictwa poparły proponowany przez KE zakaz klonowania zwierząt hodowlanych.

Zgodnie z komunikatem Parlamentu europosłowie popierają "zakaz klonowania zwierząt do celów hodowlanych i zaopatrzenia w żywność", a dodatkowo domagają się "zakazu przywozu i wprowadzania do obrotu potomstwa klonów zwierząt oraz żywności pochodzącej od klonów zwierząt i ich potomstwa".

Przepisy zakazujące klonowania zwierząt hodowanych na potrzeby rolnictwa w UE, a także importu klonowanych zwierząt oraz obrotu mięsem i mlekiem uzyskanym z klonowanych zwierząt zaproponowała Komisja Europejska pod koniec 2013 r.

PE ma się zająć przepisami na wrześniowej sesji plenarnej. Służby prasowe podały, że komisje PE przyjęły przepisy stosunkiem głosów 82 do 8, przy 8 głosach wstrzymujących się.

Poza Parlamentem Europejskim również inne instytucje UE, w tym Rada, czyli państwa członkowskie, rozpatrzą projekt KE. "Można spodziewać się, że projektowane przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż w 2016 r." - napisano w komunikacie PE.

Jak informuje PE, nie będzie zabronione klonowanie do takich celów, jak badania naukowe, zachowanie rzadkich ras lub zagrożonych gatunków czy też do produkcji wyrobów leczniczych i medycznych z wykorzystaniem zwierząt, o ile będzie można uzasadnić zastosowanie takiej techniki.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu