Ministrowie rolnictwa V4: oczekujemy wycofania skargi Ukrainy do WTO

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Piotr Górecki PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
26-09-2023,16:50 Aktualizacja: 26-09-2023,16:52
A A A

Ministrowie rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej, którą tworzą Polska, Czechy, Węgry i Słowacja, uznali we wtorek w Znojmie w Republice Czeskiej, że wycofanie przez Ukrainę skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na embargo na zboża poprawiłoby atmosferę we wzajemnych relacjach. - Na moje pytanie, czy Ukraina wycofa skargę, minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski nie odpowiedział - podał w rozmowie z PAP polski wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.

„Z wielkim zdziwieniem i zaniepokojeniem przyjęliśmy decyzję o skardze Ukrainy na nasz kraj do Światowej Organizacji Handlu i oczekujemy, że Ukraina z tej decyzji się wycofa” - powiedział po rozmowach w Znojmie Ryszard Bartosik. Podkreślił, że ułatwiłoby to dalsze rozmowy, a Polsce zależy na dialogu z Ukrainą.

Ukraina obstaje przy własnych licencjach

Apeli o wycofanie wniosków zgłaszanych także przez pozostałych partnerów z Grupy Wyszehradzkiej wysłuchał przez połączenie internetowe minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski. „Na moje pytanie, czy Ukraina wycofa skargę, odpowiedź nie padła. Pan minister stwierdził, że to nie jest kluczowa sprawa, a dla nas jest kluczowa. Jest bardzo ważna. Stworzyłoby to dobry klimat i uniknęlibyśmy wielomiesięcznych postępowań” - powiedział PAP Bartosik.

Wiceminister rolnictwa powiedział także, że Ukraina obstaje przy swoim stanowisku wystawiania własnych licencji. „Nie możemy się na to w tej chwili zgodzić, bo uważamy, że to my powinniśmy wydawać zgody na przyjmowanie zboża lub nie. Uważamy, że takie stanowisko może doprowadzić do niekontrolowanego napływu zboża do naszego kraju.” – stwierdził.

sadoś, ambasador, ue, unia europejska, ukraina, zakaz, import, skarga, wto

Ambasador RP przy UE: Polska złoży wniosek o przedstawienie przez KE informacji na temat rozmów z Ukrainą w sprawie zboża

Polska złoży we wtorek w Brukseli wniosek o przedstawienie 27 państwom członkowskim UE przez Komisję Europejską informacji na temat rozmów z Ukrainą w sprawie zboża - poinformował PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś....

System kaucji na ukraińskie produkty

Bartosik zaznaczył, że za embargiem przemawia fakt, iż „wielkość tranzytu każdego dnia, każdego tygodnia, każdego miesiąca wzrasta. Dlatego niezrozumiałym jest fakt, że Unia Europejska nie przedłużyła swojego rozporządzenia”. Jak dodał, najważniejszą konkluzją spotkania jest to, że zboże z Ukrainy powinno trafiać tam, gdzie jest ono potrzebne, a nie powinno powodować trudności na rynkach krajów sąsiednich i wpływać negatywnie na rolnictwo w tych krajach.

Gospodarz spotkania, czeski minister rolnictwa Marek Vyborny, podsumowując rozmowy, powiedział, że partnerzy z Grupy Wyszehradzkiej wezwali Komisję Europejską do kontroli korytarzy solidarnościowych, przez które ukraińskie zboże ma trafiać do państw trzecich. Zasugerowali wprowadzenie systemu kaucji na ukraińskie produkty rolne przewożone przez terytorium Unii Europejskiej.

Poleć
Udostępnij