Miliony butelek tegorocznego wina już w sprzedaży

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Sylwia Wysocka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-11-2022,11:10 Aktualizacja: 02-11-2022,11:14
A A A

Sześć milionów butelek młodego tegorocznego wina Novello przygotowano na rynek we Włoszech. Producenci podkreślają, że o prawie trzy tygodnie wyprzedzili, jak co roku, nowe wino francuskie - Beaujolais nouveau, którego premiera odbędzie się 17 listopada.

Na mocy przepisów Novello może być już sprzedawane w sklepach, w barach i restauracjach oraz winiarniach. Młode wino jest lekkie i ma aromatyczny bukiet zapachowy i smakowy.

wino, winogrono, winnica

Rynek wina w Polsce

Polski rynek wina intensywnie się rozwija. W roku 2020/2021 wprowadzono do obrotu 8 691,84 hl wina, co w przeliczeniu daje ok. 1 mln 159 tys. butelek o pojemności 0,75 l. Szacuje się, że w bieżącym roku gospodarczym tj. 2021/2022 wielkość produkcji...

Związek włoskich rolników Coldiretti przypomniał, że produkowane jest od połowy lat 70. minionego wieku. Pierwsze było jednak francuskie Beaoujolais.

Młode włoskie wino produkowane jest w całym kraju, ale najwięcej na północnym wschodzie, od Wenecji Euganejskiej po Trydent, a także w Toskanii, Apulii, Abruzji i na Sycylii. Używane są odmiany winogron Merlot, Sangiovese, Cabernet, Barbera, Nero d'Avola, Teroldego i Montepulciano.

Włoski rolniczy związek odnotował, że w ostatnich 10 latach produkcja Novello spadła. Wśród przyczyn wymieniono to, że okres jego przetrzymywania jest ograniczony; trzeba je wypić w ciągu 6 miesięcy.

Poza tym wyższy o 20 procent jest koszt produkcji trunku w porównaniu z tradycyjnym winem.

Zgodnie ze zwyczajem wielu rolników otwiera młode wino 11 listopada, w uroczystość Świętego Marcina, kiedy tradycyjnie podsumowują rok pracy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu